218,77 km/h - nowy rekord Polski Jędrzeja Dobrowolskiego! "W piątek będzie nowy!"

Nowy rekordzista Polski Jędrzej Dobrowolski.
Nowy rekordzista Polski Jędrzej Dobrowolski. Fot. Wojciech Kamiński
Pewnie większość z nas jechała samochodem z prędkością ponad 100 km/h. Niektórzy może i dwa razy szybciej. Ale czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że człowiek osiąga jeszcze większą prędkość, i to jadąc na nartach? 218,77 km/h to od dziś nowy rekord Polski Jędrzeja Dobrowolskiego - indywidualisty, artysty i osoby z dużym dystansie do siebie samego. Do awansu do finałowej dziesiątki Mistrzostw Świata zabrakło mu bardzo niewiele, ale i tak pojedzie znowu, aby poprawić rekord!"Rób w życiu to, co ci sprawia największą przyjemność" - usłyszał na Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył. Początkowo uprawiał narciarstwo alpejskie, ale brakowało mu szybkości. Informacje o Speed Ski znalazł w internecie. Nawiązał kontakt ze znajomymi z federacji szwajcarskiej. Pomogli mu zacząć. Choć Speed Ski nie jest w Polsce dyscypliną z pierwszych stron gazet, Jędrzej Dobrowolski robi wszystko, by to zmienić. – Ma liczną grupę fanów na świecie, a jego popularność rośnie – mówi w rozmowie z naTemat Tomasz Wiliński, menedżer sportowca. Kiedy zawodnik ustalił poprzedni rekord Polski, billboardy z jego wizerunkiem zawisły w największych miastach w Polsce. – To jest świetna dyscyplina, którą można z powodzeniem pokazywać w telewizji – przekonuje Dobrowolski.

Czytaj również: 500 kilometrów biegiem, na rowerze, na nartach. Rajd Przygodowy morderczy jak Dakar

W Polsce ścianek brak
Rekordzista Polski dobrze zna uczucie, które towarzyszy Justynie Kowalczyk, gdy biegaczka chce trenować w Polsce. Długich tras biegowych w Polsce brak. Nie ma i tras zjazdowych, tzw. ścianek, na których można przekroczyć prędkość 200 km/h. Można trenować w polskich Tatrach, ale przede wszystkim technikę. Trasa musi być odpowiednio wygładzona, bo każda turbulencja może się skończyć poważnymi obrażeniami. Dobrowolski trenuje więc we Francji. A trening to nie tylko zjazdy, ale również ćwiczenia fizyczne czy doskonalenie odpowiedniego ułożenia ciała w tunelu aerodynamicznym. Do tego niezbędny jest odpowiedni sprzęt. – Narty są grubsze i cięższe niż biegowe, mają inaczej wyprofilowane dzioby – wyjaśnia Wiliński. – Kombinezon jest jednoczęściowy, gumowy, podszywany. Z przymrużeniem oka nazywamy go lateksem – dodaje. Menedżer zaznacza, że w przypadku światowej czołówki sprzęt pochodzi ze znacznie wyższej półki technologicznej od tej, z której korzysta Polak.


Dobrowolski długo był samowystarczalny. – Zainteresowanie sponsorów dotąd było nikłe, Jędrzej finansował się sam, normalnie pracuje – mówi Wiliński. Nadal polega głównie na pomocy rodzinnej firmy, od sponsora dostaje smary i sprzęt. Zawodnik stara się uczestniczyć przynajmniej w czterech zawodach europejskich w sezonie. Na każdą imprezę jadą trenerzy, ekipa wsparcia. – Jeden wyjazd to koszt około 10 tysięcy zł – mówi menedżer. Polski Związek Narciarski wsparł zawodnika znaczną kwotą przed mistrzostwami świata, co pozwoliło na częściowe sfinansowanie udziału w zawodach.


Życiowa pasja
Dobrowolski od początku swojej przygody z tym sportem dążył do pobicia rekordu Polski. Kiedy to zrobił, okazało się, że wcale nie jest rekordzistą, bo w archiwach odnalazł się lepszy rekord trzeciego Polaka, który uprawiał ten sport. Dobrowolski pobił więc i jego rekord. Na Mistrzostwach świata we Francji poprawił swój wynik, osiągnął 218,77 km/h. – Rekord jutro będzie pobity! – mówi w rozmowie z naTemat tuż po osiągnięciu życiowego sukcesu. – Nie dostałem się do finałowej 10., ale i tak pojadę - dla siebie, dla nowego rekordu! – zapowiada.

Zobacz też: "Straciłem nogę, ale zyskałem coś innego". Historia świetnego narciarza Andrzeja Szczęsnego [wywiad]

– Dla niego to jest pasja, dzięki której się odpręża, która odrywa go od problemów dnia codziennego, a jednocześnie szansa na zachęcenie młodych ludzi do uprawiania narciarstwa – opisuje sportowca Wiliński. Podkreśla też, że zawodnik jest bardzo otwarty i nikomu nie odmawia pomocy. Potrafi zarażać entuzjazmem. – To jest skromna osoba, uprawia narciarstwo od wielu lat i jeździ dla frajdy – dodaje menedżer. Sam Dobrowolski przyznaje, że w tym sporcie nie ma pieniędzy, a zawodników jest mało. Mimo, że sama dyscyplina nie jest młoda - pierwszy rekord ustalono po 1930 r. Już w 1992 r. Speed Ski był dyscypliną pokazową na olimpiadzie. Do tej pory, mimo starań organizatorów, nie wszedł w skład igrzysk.

IV przejazd na Mistrzostwach Świata

W piątek Dobrowolski spróbuje pobić rekord po raz kolejny. Wspiera go tajemnicza postać, która ujawnia się w jego video-blogach w masce konia. To najlepiej obrazuje, z jakim dystansem i humorem podchodzi do życia sportowiec. O zdrowie się nie obawia, widział już wiele wypadków i uważa, że Ski Speed jest mniej niebezpieczny, niż np. bieg zjazdowy. – Zresztą, co dzisiaj jest bezpieczne? – kończy polski rekordzista.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

JEST WEEKEND!

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
dad:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
0 0Polacy nie potrafią wycenić ani własnej, ani cudzej pracy. Wyżej od człowieka cenimy maszynę
0 0Jachira obiektem drwin. Zachowała się tak, jakby to nie był Sejm
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
0 0Pan Witek: "Niewyobrażalne". Jak 34-latek z Krosna stał się gwiazdą internetu
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie