Część krajów członkowskich UE wciąż nie ratyfikowała konwencji stambulskiej, podpisanej przez UE w 2017 roku. Od jakiegoś czasu mówiło się o ratyfikowaniu konwencji, by wszystkie kraje musiały się do niej przystosować. Teraz Komisja Praw Kobiet i Równości Płci oraz Komisja Wolności, Praw Obywatelskich Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, wyraziły zgodę na ratyfikację konwencji stambulskiej przez Unię jako całość.
Reklama.
Reklama.
Konwencja stambulska została opracowana przez Radę Europy i ma zapewniać zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej
W 2017 roku konwencja została podpisana przez Unię Europejską, jednak nie wszystkie kraje członkowskie UE ją ratyfikowały
Komisje Parlamentu Europejskiego wyraziły zgodę na ratyfikację przez UE konwencji stambulskiej, co oznacza, że wszystkie państwa członkowskie będą musiały ją wdrożyć oraz przestrzegać jej zasad
Opracowana przezRadę Europykonwencja stambulska jest jedynym w swoim rodzaju prawnie wiążącym międzynarodowym instrumentem zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Podpisana w 2011 roku weszła w życie w trzy lata później. W 2017 roku podpisała ją Unia Europejska. W grudniu 2022 roku wszystkie państwa członkowskie UE podpisały konwencję. Wówczas ratyfikowało ją jednak tylko 21 państw.
Ważny dzień dla unijnej walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową
Według Roberta Biedronia, przewodniczącego KomisjiPraw Kobiet i Równouprawnienia(FEMM), to historyczny moment, który zagwarantuje kobietom wszystkich państw członkowskich UE takie same standardy ochrony, zarówno w przypadkach przemocy, jak i przemocy domowej.
Soraya Rodríguez Ramos, koordynatorka Renew Europe w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, oświadczyła, że jest to "ważny dzień dla unijnej walki z przemocą wobec kobiet i przemocą domową".
– W końcu zamieniamy słowa w czyny, zbliżając się o krok do ratyfikacji konwencji przez UE. Decyzja ta wzmocni ochronę wszystkich ofiar oraz zapobieganie i ściganie tych straszliwych przestępstw w zintegrowany sposób we wszystkich państwach członkowskich UE – zaznaczyła. Dodała, że FEMM nadal będzie pracować nad zapewnieniem Unii Europejskiej własnych narzędzi do walki z przemocą ze względu na płeć.
Polski resort sprawiedliwości złożył wniosek o podjęcie prac w celu wypowiedzenia konwencji
Sześć państw członkowskich Unii Europejskiej nadal nie ratyfikowało konwencji. Są to: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja. Przyjęcie decyzji przez Radę Unii Europejskiej oznacza, że te państwa będą musiały wdrożyć konwencję i przestrzegać jej zasad.
Polska ratyfikowała konwencję 27 kwietnia 2015 roku. Jednak pięć lat później, w lipcu 2020 roku resort sprawiedliwości złożył wniosek o podjęcie prac w celu wypowiedzenia konwencji. Wówczas premier wniósł do Trybunału Karnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją.