Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję robią w ostatnim czasie ogromną karierę. Tym razem AI zmieniło... kolor skóry znanym osobowościom medialnym, w tym Elonowi Muskowi czy Willowi Smithowi.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Do ostatnich dokonań sztucznej inteligencji należy m.in. pokazanie papieża Franciszka jako rapera w wielkiej białej kurtce. Jeszcze wcześniej AI wygenerowało Lady Gagę jako Harley Quinn. Wiele osób uwierzyło, że zdjęcie pochodziło z planu filmu "Joker: Folie à Deux", w którym artystka wciela się w rzeczoną bohaterkę.
"Dali się na to złapać nie tylko zwykli internauci, ale też duże strony popkulturowe – niektóre mają po milion obserwujących i przedstawiły to jako fakt (niektóre po czasie edytowały swoje posty – widać to w historii edycji na Facebooku)" – pisał w swoim tekście dla naTemat Bartosz Godziński.
"Myślę, że zupełnie nieświadomie, bo ktoś dla zabawy wygenerował obraz i go wrzucił do sieci, a reszta to podłapała. Wszystko w tym zdjęciu współgrało – Lady Gaga jest znana z ekstrawaganckich strojów, a ten ma dodatkowo kolory charakterystyczne dla Harley Quinn"– dodał.
Tym razem AI zrobiło coś dosyć kontrowersyjnego i zmieniła znanym osobistościom... kolor skóry. Dzięki temu może zobaczyć, jak wyglądałby ciemnoskóry Elon Musk i Eminem oraz jak prezentowaliby się Will Smith czy Kanye West, gdyby mieli biały kolor skóry.
W komentarzach internauci śmieją się, czy AI wygenerowało te grafiki na zlecenie Netfliksa. Jest to nawiązanie do tego, że w produkcjach gigant streamingu często zmienia się kolor skóry bohaterom adaptacji książek/komiksów lub postaciom historycznym.
W ostatnim czasie skandal wywołał trailer serialu dokumentalnego "Królowa Kleopatra" wyprodukowanego przez Jadę Pinkett Smith, który przedstawia legendarną władczynię jako ciemnoskórą kobietę. Jeden z egipskich prawników domaga się w związku z tym tytułem zupełnego zakazu platformy streamingowej w jego kraju.
Jak wyglądałyby polskie miasta, gdyby były ludźmi?
"W naszym najnowszym eksperymencie zdecydowaliśmy się na wykorzystanie zaawansowanego narzędzia AI, Midjourney, aby ożywić największe polskie miasta w postaci ludzi. Naszym celem było stworzenie unikalnych portretów, które uchwycą charakter, atmosferę i kulturę każdego z tych pięknych miejsc" – możecie przeczytać w naszym artykule.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.