Rosjanie utknęli na wschodnim froncie w Ukrainie. Jednak w ocenie jednego z analityków zajmujących się tą wojną, Moskwa szykuje się do ataków na nowe cele. Tak ma zamiar przekuć swoje dotychczasowe porażki w sukces.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja pośredniczyły w zawarciu umowy eksportowej z Morza Czarnego w lipcu ubiegłego roku ws. zboża z Ukrainy
Rolnictwo to jeden z ważniejszych sektorów gospodarki Ukrainy. Zboże nadal udaje się wywieść z tego kraju
Pojawiają się jednak obawy, że Rosja zechce teraz zaatakować infrastrukturę rolną tego kraju
Amerykański ekspert Peter Zeihan uważa bowiem, że Rosja prawdopodobnie zaatakuje infrastrukturę rolną Ukrainy. Jest ona trudniejsza do obrony niż sieć energetyczna. Jego firma konsultingowa Ziehan on Geopolitics doradza m.in. instytucjom publicznym i firmom prywatnym.
Rolnictwo to bardzo ważny sektor ukraińskiej gospodarki
Rolnictwo to jeden z ważniejszych sektorów gospodarki Ukrainy. Co ważne, jak donoszą agencje prasowe, w poniedziałek Kijów przekazał, że Rosja skutecznie wstrzymała przełomową umowę zbożową z Morza Czarnego, odmawiając rejestracji przybywających statków. Moskwa zrobiła tak z powodu przeszkód w jej własnym eksporcie zboża i nawozów.
Urzędnicy z Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ tworzą obecnie Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule, które realizuje umowę. ONZ przekazało jednak, że w niedzielę ani w poniedziałek nie przeprowadzono inspekcji żadnych statków w ramach inicjatywy.
Ukraińskie porty Morza Czarnego zostały zablokowane po inwazji Rosji w zeszłym roku, ale dostęp do trzech z nich został zatwierdzony na mocy wspomnianego porozumienia w lipcu ubiegłego roku.
Ministerstwo odbudowy Ukrainy zasugerowało jednak w poniedziałek, że Rosja skutecznie wstrzymała transakcję, odmawiając rejestracji wpływających statków.
Od zboża z Ukrainy uzależnionych jest wiele krajów
"Federacja Rosyjska po raz kolejny skutecznie powstrzymała 'Inicjatywę Zbożową', odmawiając rejestracji przybywających statków i przeprowadzania ich inspekcji. Takie podejście jest sprzeczne z warunkami obecnej umowy" – napisano w oświadczeniu resortu.
W poniedziałek ONZ poinformowało jednocześnie, że korytarzem wyeksportowano z Ukrainy prawie 30 mln ton zboża i żywności.
Przesyłki obejmowały prawie 600 000 ton metrycznych zboża na statkach Światowego Programu Żywnościowego na potrzeby operacji pomocowych w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Somalii i Jemenie.
W 2022 roku Ukraina dostarczyła ponad połowę światowych zakupów ziarna pszenicy tego programu, podobnie jak miało to miejsce w 2021 roku. Tak podaje ONZ.
Wieczorem nastąpiło przerwanie poniedziałkowego impasu. Ukraińskie media donoszą, że wznowiono kontrole wychodzących statków w ramach umowy umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża z Morza Czarnego.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.