Jest przełom w sprawie dostaw zboża z Ukrainy. Tureccy urzędnicy przekazali, że porozumienie w sprawie planu ONZ, aby odblokować eksport ukraińskiego zboża, zostanie podpisane w piątek w Stambule. Zadowolenie z tej decyzji wyraził już Departament Stanu USA.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ukraina jest jednym z największych producentów zboża na świecie. Wojna zablokowała jednak możliwość jego eksportu
W czwartek nastąpił przełom w tej kwestii. Turcy przekazali, że na plan ONZ dotyczący eksportu zgodzili się zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie
Jak podaje agencja Associated Press, biuro prezydenta TurcjiRecepa Tayyipa Erdoğana przekazało, że on, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i urzędnicy z Rosji oraz Ukrainy będą nadzorować ceremonię podpisania.
Brak zboża z Ukrainy pogłębił kryzys żywnościowy na świecie
Antonio Guterres pracował bowiem nad planem, który umożliwiłby Ukrainie eksport milionów zapasów zboża, które utknęły w ukraińskich portach na Morzu Czarnym z powodu wojny. "Ruch ten mógłby złagodzić globalny kryzys żywnościowy, który spowodował gwałtowny wzrost cen pszenicy i innych zbóż" – zwraca uwagę AP.
Turecka agencja Anadolu donosi z kolei, że Departament Stanu USA już chwali Turcję za pracę nad osiągnięciem porozumienia w sprawie eksportu zboża.
Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu wspomniane strony spotkały się w Stambule. Wtedy też osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie tego planu. Przewiduje on wspólne kontrole statków, gdy opuszczają one i przybywają do portów Morza Czarnego oraz mechanizm zapewniający bezpieczeństwo tras transferowych.
Już kilka dni temu agencja AFP informowała, że Putin potwierdził wtedy postęp w negocjacjach dotyczących kryzysu zbożowego. Zapewnił o tym także jego doradca Jurij Uszakow.
Ukraina to jeden z największych producentów zboża na świecie
– Kwestia ukraińskiego transportu zboża zostanie omówiona z Erdoğanem. Jesteśmy gotowi kontynuować prace w tym obszarze – powiedział wówczas.
Jak ważne jest zboże z Ukrainy? W wyniku wojny doszło do załamania rynku eksportu pszenicy. Wcześniej Ukraina była nazywana "spichlerzem Europy". Państwo jest bowiem największym producentem jęczmienia oraz jednym z liderów, jeśli chodzi o uprawy słonecznika i rzepaku.
Łącznie w Ukrainie produkuje się aż 50 milionów ton zboża. Żywność ta docierała nie tylko do Europy, ale również do Azji i Afryki. Według czerwcowych wyliczeń Wołodymyra Zełenskiego w ubiegłym miesiącu z kraju nie wyjechało około 25 milionów ton zbóż.
Jak pisała w maju, aż 50 państw jest uzależnionych od dostaw z Ukrainy i Rosji. Jeden z polskich producentów zbóż zauważył, że w przypadku naszego kontynentu mowa o groźbie drożyzny. – Europa też się wyżywi. Gorzej z Afryką – powiedział.
– Ukraina dalej jest spichlerzem Europy, ale co z tego, jak nie można wywieźć z niej zboża? Podobno Afryka, która zaopatrywała się w Ukrainie, już przez to głoduje – tłumaczył wówczas.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.