Każdy z nas widział choć raz na karoserii aut charakterystyczny żółty pył. Jednak niewiele osób wie, skąd dokładnie się on bierze, często pojawia się także pytanie, czy jest szkodliwy dla zdrowia. Czas jego obecności zależy od warunków atmosferycznych i okresu kwitnienia roślin. Chociaż żółty pył nie jest szkodliwy dla zdrowia, to jest powód, dla którego lepiej nie ścierać go dłonią.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Żółty pył wiosną i latem osadza się nie tylko na autach, lecz również na oknach, tafli wody i wszelkich zewnętrznych powierzchniach. Winne są drzewa iglaste, które zaczynają pylić już w kwietniu. Pojawia się pytanie, czy żółty pył jest szkodliwy dla naszego zdrowia lub dla karoserii naszego auta?
Odpowiedź na obydwa pytania ucieszy posiadaczy aut. Chociaż żółty pył może być uciążliwy i brudzić różne powierzchnie, nie jest szkodliwy dla zdrowia, a odpowiednio usunięty nie zniszczy lakieru.
Warto wiedzieć, że żółty pył pochodzi głównie od kwitnących drzew i kwiatów, zwłaszcza od roślin iglastych, takich jak sosna czy świerk. Pyłki tych roślin są lekkie i mają charakterystyczną żółtą barwę, która jest łatwo zauważalna na różnych powierzchniach.
Jak żółty pył wpływa na zdrowie?
Co ciekawe, tylko jeden kwiat sosny produkuje aż 157 tys. pyłków. Nie dziwi więc ich natłok szczególnie na autach zaparkowanych w pobliżu drzew.
Pyłek sosnowy jest uciążliwy i doprowadza do nieestetycznych zabrudzeń, jednak nie ma właściwości uczulających. Nawet osoby z alergiami nie powinny odczuwać negatywnych skutków zdrowotnych.
Jedynie przy wysokim stężeniu w powietrzu, pył może osiadać na błonach nosa, powodując podrażnienie błony śluzowej i spojówek.
Jak usunąć żółty pył z auta?
Czyszczenie żółtego pyłu nie jest trudne. Eksperci motoryzacyjni ostrzegają jednak, aby nie próbować ścierać go dłonią lub ściereczką, ponieważ mogą istnieć twardsze zabrudzenia, które przy takim ruchu porysują powierzchnię.
Polecanym sposobem jest wyczyszczenie auta na myjni i to zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – bo pyłek nie przepuści okazji, by wlecieć do auta nawet przy minimalnie uchylonych oknach. Idealnym rozwiązaniem byłoby trzymanie auta w garażu. Pyłek sosnowy nie wpływa negatywnie na powłokę lakierniczą, jednak jest niezwykle widoczny szczególnie na czarnym aucie.
Jak długo będziemy musieli znosić żółty pył?
Zależy to głównie od pory kwitnienia roślin, które takowy pyłek produkują. Sosna, której jeden kwiat produkuje aż 157 tys. pyłków, kwitnie od połowy maja do połowy czerwca, ale dokładny czas może zależeć od warunków atmosferycznych w danym sezonie.
Na pocieszenie można powiedzieć, że żółty nalot to nie tylko problem Polski, ani nawet Europy. Sosna jest popularnym drzewem również w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii, rośnie także w niektórych rejonach Afryki, Ameryki Południowej i Azji.