Urzędy pracy wydadzą 30 milionów na listy do bezrobotnych. "Marnotrawstwo czasu i pieniędzy"

Ponad 30 milionów złotych wydadzą Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce na poinformowanie zeszłorocznych bezrobotnych o wysokości ich składek do ZUS. UP muszą każdemu takiemu bezrobotnemu wysłać specjalne pismo.
Ponad 30 milionów złotych wydadzą Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce na poinformowanie zeszłorocznych bezrobotnych o wysokości ich składek do ZUS. UP muszą każdemu takiemu bezrobotnemu wysłać specjalne pismo. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Ponad 30 milionów złotych wydadzą Powiatowe Urzędy Pracy w całej Polsce na poinformowanie zeszłorocznych bezrobotnych o wysokości ich składek do ZUS. UP muszą każdemu takiemu bezrobotnemu wysłać specjalne pismo.


Do tej pory urzędy miały wysyłać informacje o składkach co miesiąc. Pośredniaki jednak raczej tego nie robiły, chyba, że na życzenie bezrobotnego. Teraz jednak UP mają obowiązek wysyłania pism o składkach ZUS do każdego – nawet jeśli dana osoba była zarejestrowana jako bezrobotny tylko kilka dni i już od dawna nie ma jej w rejestrach.

Jerzy Kędziora
Szef PUP w Chorzowie

Największy absurd jest jednak w tym, że wysyłane przez nas informacje o zapłaconych składkach zdrowotnych nikomu do niczego się nie przydadzą, bo żeby iść dziś do lekarza, trzeba być ubezpieczonym teraz, a nie w zeszłym roku. CZYTAJ WIĘCEJ


źródło: "Rzeczpospolita"

"Rzeczpospolita" podkreśla, że takie pisma mogą przydać się osobom pobierającym w zeszłym roku zasiłek, bo wtedy dowiedzą się o ile powiększyć się ich kapitał emerytalny – UP płacił za nich bowiem także ubezpieczenie społeczne. Ale takie osoby do maksymalnie 30 proc. bezrobotnych. Pisma do całej reszty to, jak podkreśla Jerzy Kędziora, "niepotrzebne śmieci".

Zobacz: Poczta chce dostarczać listy polskich sądów, ale sama nie umiała doręczyć sobie listu w tej sprawie

Obowiązek wysłania informacji nakłada na urzędy ustawa. Co więcej, jeśli placówki tego nie zrobią do 28 lutego, grożą im kary. Tylko w Kwidzynie pośredniak musi wysłać 11 tysięcy takich listów. A Urzędów Pracy jest w Polsce aż 341, Kwidzyn zaś do gigantów nie należy. Jak wyliczyła "Rz", koszt całej operacji będzie wynosił co najmniej 30 milionów złotych. Gazeta podkreśla, że zdaniem ekspertów i urzędników jest to "marnotrawstwo czasu i pieniędzy". Czyli – rządowy sposób na bezrobocie, które urosło w grudniu z 12,9 do 13,4 proc.


A absurdach związanych z wysyłaniem listów głośno było także przy okazji Poczty Polskiej. Poczta Polska walczy o 350-milionowy kontrakt na obsługę wszystkich polskich sądów. Jednak rozprawa musiała zostać odroczona, bo Poczta Polska nie potrafiła dostarczyć… Poczcie Polskiej listu w tej sprawie. Jednak mimo takiej kompromitacji i tak pewnie wygra przetarg, bo prywatni dostawcy są zbyt słabi.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO