Jarosław Gowin, do niedawna jeszcze prezes Porozumienia, wydał oświadczenie, w którym poinformował o swojej przyszłości. Jak czytamy w komunikacie, polityk nie weźmie udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych. "Decyzję podjąłem wiele miesięcy temu" – napisał.
Reklama.
Reklama.
Jarosław Gowin nie będzie kandydował w najbliższych wyborach parlamentarnych
Jarosław Gowin o swojej decyzji poinformował w oświadczeniu, które opublikowano na łamach portalu Interia. "Chcę poinformować, że nie będę kandydować w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Decyzję podjąłem wiele miesięcy temu" – napisał Gowin.
W dalszej części oświadczenia polityk podkreślił swoją wieloletnią działalność w parlamencie, która jego zdaniem zawsze miała na celu służenie Polsce.
"Przez osiemnaście lat pracowałem w Senacie i Sejmie RP. Dziś chciałbym podziękować wszystkim Obywatelkom i Obywatelom, którzy oddawali na mnie głosy. Obowiązki rządowe traktowałem w kategoriach służby Ojczyźnie i najwyższego zaszczytu" – przekazał.
"Wszystkim Polkom i Polakom dziękuję za rozmowy i spotkania, także za słowa krytyczne, których nigdy nie lekceważyłem" – dodał.
Następnie w swoim oświadczeniu podkreślił, jakie funkcje przyszło mu pełnić przez 18 lat pracy w Sejmie i Senacie oraz z jak wielkim poczuciem odpowiedzialności podchodził do swoich obowiązków.
"W ciągu tych osiemnastu lat pełniłem funkcję ministra sprawiedliwości, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Jako minister nadzorowałem wydatkowanie ponad 150 mld złotych. Zawsze dokładałem wszelkich starań, by środki te były spożytkowane należycie, zarówno pod względem uczciwości, jak i celowości ich wykorzystania" – zaznaczył Gowin.
Polityk wskazał również, jak istotną rolę odegrali jego współpracownicy podczas blokowania kontrowersyjnych działań rządów PiS, takich jak lex TVN czy organizowanie wyborów kopertowych.
"Dziękuję za Wasze oddanie i lojalność. I to zarówno wtedy, gdy odnosiliśmy wyborcze sukcesy i tworzyliśmy rząd RP - jak i wtedy, gdy w poczuciu odpowiedzialności za Polskę zablokowaliśmy niedemokratyczne wybory kopertowe, sprzeciwiliśmy się zawetowaniu unijnego budżetu, wprowadzeniu podatku medialnego, lex TVN czy Polskiego Ładu" – oświadczył.
"Dowiedliście, że w polityce jest miejsce na patriotyzm i honor, odwagę i wierność przekonaniom. Wyrazy wdzięczności, przyjaźni i szacunku kieruję na ręce Koleżanek i Kolegów z Porozumienia" – dodał na zakończenie Jarosław Gowin.
Jarosław Gowin parlamentarzystą od 2005 roku
Jak sam podkreślał poseł Porozumienia, działalność parlamentarną prowadził od 18 lat. W 2005 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej został wybrany na stanowisko senatora, dwa lata później także jako członek PO z powodzeniem ubiegał się o mandat poselski. W rządzie Donalda Tuska został ministrem sprawiedliwości.
Po odejściu z PO i założeniu własnej partii Porozumienie wszedł w koalicję z PiS i Solidarną Polską tworząc tym samym Zjednoczoną Prawicę. W rządzie Prawa i Sprawiedliwości Gowin od 2015 do 2020 roku pełnił funkcję wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego,
następnie został ministrem rozwoju, pracy i technologii.