Wybitna Polka w Google Doodle. Kim jest Magdalena Abakanowicz?
redakcja naTemat.pl
20 czerwca 2023, 09:20·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 czerwca 2023, 09:20
Google postanowiło upamiętnić Magdalenę Abakanowicz. 20 czerwca wypada 93. rocznica urodzin wybitnej polskiej artystki. To nie tylko jedna z najpopularniejszych twórczyń. Za zasługi na rzecz kultury oraz wybitną sztukę otrzymała szereg medali i orderów.
"Dzisiejszy Doodle upamiętnia polską rzeźbiarkę i twórczynię tkanin artystycznych Magdalenę Abakanowicz, którą powszechnie uznaje się za jedną z najbardziej znanych na świecie artystek z tego kraju" – możemy przeczytać po "kliknięciu" w ikonę grafiki.
Rzeźbiarce poświęcono także książkę "Abakanowicz trauma i sława". Autor – Paweł Kowal – opisał tam nie tylko fenomen artystki, ale również odkrywa nieznane fragmenty z jej życia. Artystka bowiem przyszła na świat 20 czerwca 1930 roku.
W toku II wojny światowej oraz napięć przed wielkim konfliktem jako dziecko musiała opuścić majątek. Dzień przed Powstaniem Warszawskim znalazła się zaś w samym środku stolicy. Jest więc z pokolenia doświadczonego traumą wojny.
W czasach pokoju zaś ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej twórczość charakteryzuje wykorzystanie monumentalnych tkanin. Te były kojarzone z nią tak bardzo, że zostały nazwane "Abakanami".
Rocznica urodzin Abakanowicz. "Gdy przyrządzałam z nią sałatki, była drobną kobietą"
Droga do międzynarodowej kariery otworzyła się przed Abakanowicz w 1965 roku, gdy jej rzeźby z tkanin zostały nagrodzone na międzynarodowym festiwalu sztuki Biennale.
W ostatnich dniach wspomnienie o rzeźbiarce opublikowała Magdalena Środa. "Gdy przyrządzałam z nią sałatki na wspólne imieniny, była zwykłą drobną, roześmianą kobietą, gdy robiła swoją sztukę lub gdy tylko o niej mówiła, stawała się gigantem" – napisała w "Gazecie Wyborczej".
Sama Abakanowicz w 1990 roku na antenie Polskiego Radia o swojej twórczości mówiła następująco: – Miałam potrzebę tworzenia rzeczywistości, która byłaby tylko moja, która oddzielałaby mnie od istniejącej rzeczywistości i w którą mogłabym wprowadzać człowieka.
Rzeźbiarka jest jedną z najpopularniejszych, ale również najbardziej uznanych polskich artystek. Otrzymała między innymi Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Order Sztuki i Literatury, a także Krzyż Zasługi.
Odznaczenia otrzymywała także od władz Niemiec i Włoch. Jest także patronką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z samą uczelnią była związana od 1965 do 1990 roku.
W 2006 roku weszła w skład Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, a także należała do Stowarzyszenia Artystów ZAiKS.
Abakanowicz zmarła w 2017 roku. Powodem była długa i ciężka choroba, z którą artystka mierzyła się w ostatnich latach życia.