Ambasada Izraela w Warszawie wydała uroczyste przyjęcie z okazji 75. rocznicy istnienia kraju. Z tej okazji placówka dyplomatyczna zaprosiła wielu gości, również wśród polityków. Na bankiecie pojawił się także dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk, co wywołało zamieszanie w izraelskiej prasie.
Reklama.
Reklama.
Tadeusz Rydzyk na bankiecie w ambasadzie Izraela
Tadeusz Rydzyk od 1991 roku prowadzi katolicką rozgłośnię Radio Maryja. W ciągu ponad trzydziestu lat działalności medium zarzucano, że na jego antenie propagowane są treści antysemickie. Z podobnymi oskarżeniami spotkał się sam Rydzyk, kiedy to w 2007 roku stwierdził, że ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński jest "oszustem ulegającym lobby żydowskiemu". Wypowiedź ta wywołała burzę na szczeblu dyplomatycznym, a ambasada Izraela interweniowała nawet w rządzie i Episkopacie.
Nie dziwne więc, że obecność Rydzyka na oficjalnym bankiecie sprawiła, że w izraelskich mediach zawrzało.
"Antysemicki ksiądz bierze udział w obchodach Dnia Niepodległości Izraela w Polsce" – napisał portal Haaretz.
"Ojciec Tadeusz Rydzyk nazwał Żydów chciwymi, a jego katolicka stacja radiowa oskarżyła Żydów o odpowiedzialność za Holokaust, ale mimo to znalazł się jako gość na imprezie w ambasadzie" – czytamy na stronie izraelskiego serwisu.
W dalszej części artykułu portal wymienia niektóre występki Radia Maryja, jakie miały miejsce na jej antenie od początku jego istnienia. Na przykład przytoczono sytuację z 2018 roku, kiedy historyk Ewa Kurek stwierdziła, że „Żydzi mają wiele do ukrycia w sprawie haniebnego udziału w zagładzie własnego narodu”. Ponadto Ewa Kurek stwierdziła, że "Żydzi zawsze kochali Niemców".
Trzy lata później, w 2021 roku podczas jednej z transmisji rozgłośni stwierdzono, że "skoordynowana polityka historyczna między Niemcami a Żydami doprowadziła do fałszowania historii w Polsce".
Izrael oburzony obecnością Rydzyka w ich ambasadzie w Warszawie
Izraelski portal o komentarz w sprawie poprosił Rafała Pankowskiego, prezesa fundacji Nigdy Więcej.
– Jest ojcem chrzestnym współczesnego skrajnie prawicowego nacjonalizmu i antysemityzmu w Polsce. To symboliczne i szkodliwe dla reputacji Izraela – powiedział Pankowski serwisowi Haaretz.
– Do ambasadora należy decyzja, kto zostanie zaproszony zgodnie z priorytetami tejże placówki. Nie ma żadnego sensownego uzasadnienia dla goszczenia Rydzyka w ambasadzie – dodał prezes Nigdy Więcej.
Rafał Pankowski przypomniał również, że Radio Maryja rozpowszechniało teorie spiskowe podczas pandemii Covid-19, a także propaguje treści uderzające w uchodźców z Ukrainy.
Portal Haaretz zastanawia się, czy Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce, zaprosił Rydzyka na spotkanie, czy na bankiecie pojawił się nieproszony.
O odpowiedź na pytanie, co robił dyrektor antysemickiej rozgłośni na uroczystości izraelski serwis poprosił tamtejsze MSZ.
"Cieszymy się, że po trudnym okresie stosunki między krajami wróciły na właściwe tory, o czym świadczyła również imponująca frekwencja na wydarzeniu" – przekazało Ministerstwo Spraw Zewnętrznych Izraela, unikając tym samym jednoznacznej odpowiedzi.
Na bankiecie pojawił się również minister edukacji Przemysław Czarnek, któremu również zarzucane jest propagowanie antysemityzmu.
Sasin wręczył Rydzykowi cenny prezent. To historyczny miecz sprzed tysiąca lat
Jak pisaliśmy w naTemat, w miniony weekend odbyła się pielgrzymka Radia Maryja na Jasną Górę. Podczas oficjalnych uroczystości minister aktywów państwowych Jacek Sasin wręczył Tadeuszowi Rydzykowi prezent.
O swoim podarku Jacek Sasin nie omieszkał wspomnieć w mediach społecznościowych. "Wraz z Pawłem Majewskim, prezesem Grupy Eneawręczyliśmy O. Tadeuszowi Rydzykowi miecz z czasów Mieszka I. Trafi on do Muzeum Pamięć i Tożsamość im. południowy zachód. Jana Pawła II w Toruniu" – napisał minister.