Sinéad O'Connor otwarcie rozmawiała o swojej walce z chorobą psychiczną. W wywiadach irlandzka piosenkarka i autorka tekstów mówiła o diagnozie dotyczącej zaburzeń dwubiegunowych, którą otrzymała w 2003 roku. Otwarcie opowiadała o swoim doświadczeniu z tym schorzeniem, włączając w to problemy z leczeniem i wpływ ChAD na jej życie osobiste i zawodowe. Rozpoznano u niej także zaburzenia osobowości.
Reklama.
Reklama.
Na co chorowała Sinéad O'Connor?
Sinéad O'Connor zmarła w wieku 56 lat. Artystka, której największy rozgłos przyniósł utwór "Nothing Compares 2 U", odeszła 25 lipca. Gwiazdę opłakują nie tylko wierni fani, ale również najbliższa rodzina, a w tym troje dzieci: Jake i Yeshua Francis Neil oraz córka Roisin.
Światowej sławy, wybitna irlandzka wokalistka i autorka tekstów cierpiała na wiele zaburzeń psychicznych, w tym na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD), borderline i depresję.
Sinéad O'Connor - choroba dwubiegunowa
O'Connor mówiła o swojej walce z chorobą dwubiegunową (ChAD), która została zdiagnozowana u niej w 2003 roku. Cztery lata później w programie "The Oprah Winfrey Show" opowiedziała o tym więcej i zwierzyła się, że próbowała popełnić samobójstwo w swoje 33. urodziny w 1999 roku.
Opisywała trudności związane z cyklicznymi zmianami nastroju, które są charakterystyczne dla tego schorzenia - od euforii i intensywnej aktywności do ekstremalnej depresji.
Leczenie choroby dwubiegunowej jest zazwyczaj długotrwałe i często trwa przez całe życie. W skład leczenia mogą wchodzić: leki, terapia, edukacja pacjenta i jego rodziny o chorobie oraz zmiana stylu życia (istotna jest aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie alkoholu i substancji psychoaktywnych, a także regularny, zdrowy sen).
Sinéad O'Connor - borderline i depresja
Artystka mówiła też otwarcie o borderline, zaburzeniu osobowości, które jest związane z niestabilnością emocjonalną, obrazem siebie i relacjami interpersonalnymi. Może to prowadzić do samookaleczania się i intensywnego strachu przed odrzuceniem lub porzuceniem.
Współczesne leczenie borderline obejmuje zazwyczaj terapie psychologiczne, które mają na celu pomóc pacjentom zrozumieć i zarządzać swoimi emocjami, zachowaniem i relacjami z innymi. Chociaż nie ma specyficznych leków dla pacjentów zmagających się z borderline, niektóre psychofarmaceutyki, takie jak stabilizatory nastroju, antydepresanty czy leki przeciwlękowe mogą być stosowane w celu złagodzenia niektórych objawów związanych z tym zaburzeniem, takich jak impulsywność, nastroje depresyjne czy lęki.
O'Connor wielokrotnie dzieliła się swoimi doświadczeniami à propos depresji, opisując swój stan jako paraliżujący. Wspominała o nasilającym się uczuciu pustki i braku energii do wstania z łóżka i funkcjonowania.
Sinéad O'Connor - histerektomia
Pod koniec 2015 roku wokalistka doznała załamania po operacji - histerektomii. To zabieg usunięcia macicy, przeprowadzany w leczeniu chorób nowotworowych, mięśniaków lub innych poważnych dolegliwości kobiecych narządów rodnych.
O'Connor nie udostępniła publicznie szczegółów dotyczących powodów, które zmusiły ją do podjęcia takich kroków. Wiadomo jednak, że później u artystki zdiagnozowano także jeden z rodzajów zespołu stresu pourazowego.
Sinéad O'Connor - agorafobia
Irlandzka artystka zmagała się także z agorafobią. To specyficzny rodzaj zaburzenia lękowego, które charakteryzuje się intensywnym lękiem lub obawą przed miejscami lub sytuacjami, które mogą wywołać uczucie przerażenia, bezsilności lub zawstydzenia.
Osoby z agorafobią często obawiają się sytuacji, w których mogą czuć się zaskoczone, bez wyjścia, albo gdzie pomoc może nie być dostępna. Przykładowe sytuacje to: korzystanie z komunikacji publicznej, przebywanie w otwartych lub zamkniętych przestrzeniach, stanie w kolejce, czy bycie w tłumie. W skrajnych przypadkach agorafobia może prowadzić do tego, że osoba nie jest w stanie opuścić swojego domu.
Załamanie po śmierci syna
Przypomnijmy, że na początku września 2017 roku gwiazda podała do publicznej wiadomości informację o zmianie imienia i nazwiska na Magda Davitt. Z kolei pod koniec października 2018 roku poinformowała o konwersji na islam i zmianie imienia na Shuhada.
Rok temu Sinéad O'Connor przeżyła największą tragedię, której może doświadczyć rodzic - pochowała 17-letniego syna. Shane Lunny odebrał sobie życie. Artystka obwiniała się. Nie mogła poradzić sobie z traumą.
Po śmierci syna trafiła nawet do szpitala. "Postanowiłam podążać za moim synem. Nie ma sensu żyć bez niego. Rujnuję wszystko, czego się dotknę. Zostałam tu tylko dla niego. A teraz już go nie ma. Zniszczyłam swoją rodzinę. Moje dzieci nie chcą mnie znać. Jestem g*****ną osobą. A wy wszyscy myślicie, że jestem wspaniała tylko dlatego, że umiem śpiewać. Nie jestem" – pisała wówczas.
Znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze?
Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.