Ordo Iuris otrzymało wezwanie do natychmiastowego opuszczenia budynku PAST-y, w którym znajduje się jego siedziba w Warszawie. Zarządzający budynkiem motywuje decyzję koniecznością dbania o swój wizerunek "również poprzez odpowiedni nabór najemców".
Reklama.
Reklama.
Ordo Iuris straci siedzibę w Warszawie?
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris otrzymał niezwłoczny nakaz opuszczenia swojego biura w Warszawie. Informacja o tym dotarła do organizacji we wtorek 1 sierpnia.
"W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zarządzająca tym historycznym miejscem Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego postanowiła bezprawnie, sprzecznie z zawartymi umowami, usunąć nas ze względu na dbałość 'o swój wizerunek również poprzez odpowiedni nabór najemców" – napisał prezes Ordo IurisJerzy Kwaśniewski w najnowszym newsletterze Instytutu, cytowanym przez portal wpolityce.pl.
"Pomimo terminowego wywiązywania się ze wszelkich płatności, Instytut Ordo Iuris dzisiaj otrzymuje cios od Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która zarządza powierzonym jej przez Skarb Państwa warszawskim budynkiem PAST" – dodał Kwaśniewski. Stwierdził przy tym, że jego organizacja stanęła przed "koniecznością walki o nasze prawa i o możliwość dalszego, nieskrępowanego prowadzenia działalności Instytutu Ordo Iuris w naszej siedzibie".
Stwierdził, że Ordo Iuris ma problem ze znalezieniem innej powierzchni biurowej w stolicy. "Dalsze używanie lokalu w PAST to dla nas gwarancja spokojnej pracy dla życia, rodziny i wolności. Międzynarodowe fundusze inwestycyjne, które są właścicielami znacznej części powierzchni biurowej w Warszawie, nie chcą wynajmować powierzchni Instytutowi Ordo Iuris. Jeżeli stracimy lokal w PAST, nasza działalność stanie pod znakiem zapytania. Dlatego musimy walczyć o nasze prawa i o wypełnienie zawartej z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego umowy najmu" – napisał Kwaśniewski.
Ordo Iuris było już wyrzucone z biura w Brukseli
Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy znana z szerzenia kontrowersyjnych poglądów organizacja ma problem z powierzchnią biurową. Przed dwoma laty dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy straciła swoją siedzibę w Brukseli.
Firmy wypowiedziały umowę najmu Ordo Iuris po akcji organizacji Solidarity Action Brussels, brukselskiej organizacji stającej w obronie unijnych wartości. Informowała ona wynajmujących o szczegółach działalności ortodoksyjnej organizacji pozarządowej – Gdy dowiedzieliśmy się, że Ordo Iuris ma nową siedzibę w Brukseli, postanowiliśmy działać – mówił "Gazecie Wyborczej" jej współzałożyciel po tym, jak drugi raz Ordo Iuris straciło siedzibę.
"Zostaliśmy oszukani, zakres działalności wskazany w umowie najmu nie pokrywał się w żaden sposób z działalnością państwa stowarzyszenia" – napisała firma Topos, jeden z wynajmujących, w oświadczeniu, w którym poinformowała Ordo Iuris o wypowiedzeniu umowy najmu powierzchni biurowej.