Ordo Iuris przygotowało obszerne Vademecum Katolika, które zawiera zbiór propozycji zmian w prawie na rok wyborczy. Wśród postulatów znajdziemy poszerzenie klauzuli sumienia, maturę z religii oraz uprzywilejowanie szpitalnych kapelanów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
11 kwietnia Ordo Iuris wysłało do swoich sympatyków obszerną wiadomość, udostępniając Vademecum Katolika. Jak piszą, to efekt "10-letniej pracy ekspertów"
Dokument składa się z dziewięciu bloków tematycznych. Jednym z nich są "propozycje zmian legislacyjnych na rok wyborczy"
Fundamentaliści chcą wprowadzenia matury z religii, rozszerzenia klauzuli sumienia oraz sfinansowania przez rząd specjalnego gabinetu kapelana
Ordo Iuris już ma plan na wybory. Oto, co skrywa Vademecum Katolika
Ordo Iuris, publikującVademecum Katolika, przekonuje, że głównym celem zaproponowanych zmian w prawie jest "wzmocnienie wolności sumienia i religii". Do programu skrajnej prawicy dotarła "Gazeta Wyborcza".
Co najważniejsze, fundamentaliści chcą radykalnego rozszerzenia klauzuli sumienia tak, by przeprowadzenia aborcji czy wydania tabletek poronnych lub antykoncepcji awaryjnej mogli odmówić także farmaceuci.
W Vademecum Katolika zaleca się objęcie klauzulą sumienia także diagnostów laboratoryjnych i przedsiębiorców. Ordo Iuris w przygotowanym dokumencie bierze w obronę również szpitalnych kapelanów.
Duchowni świadczący posługę w szpitalach mają skarżyć się na postawę kierownictwa placówek medycznych. Ci bowiem mają utrudniać ich pracę. "Doraźna pomoc ekspertów Instytutu, jakkolwiek skuteczna, pozostaje niewystarczająca" – przytacza "Wyborcza".
Ordo Iuris chce, by księża byli zatrudniani w lecznicach i przychodniach na takich samych warunkach, jak lekarz czy pielęgniarka. Według konserwatystów kapelan powinien mieć także zapewnione odpowiednie, osobne pomieszczenie.
To nie koniec. W serii postulatów zawarto także zobowiązanie do projektowania kaplic w każdym projekcie budowy nowego szpitala. Pieniądze na ten cel miałyby być przekazywane w ramach dotacji przez Ministerstwo Zdrowia. Rząd miałby także finansować "wyposażenie kapelana", niezbędne do sprawowania kultu religijnego
Ordo Iuris nie chce jednak, by matura z religii była formą egzaminu z religioznawstwa. Wskazują wprost, że sprawdzian ma "promować pobożność". "Należy oddać przygotowanie arkuszy egzaminacyjnych w ręce duchowieństwa" – czytamy.
Autorami Vademecum Katolika są współpracujący z Ordo Iuris prawnicy: Łukasz Bernaciński, Przemysław Pietrzak, Paweł Tempczyk, Bartosz Zalewski.
Co jeszcze kryje Vademecum Katolika autorstwa Ordo Iuris?
Poza propozycjami zmian prawa na rok wyborczy możemy zauważyć jeszcze osiem innych bloków tematycznych. Te jednak stanowią głównie porady prawne dla katolików. Ordo Iuris tłumaczy, jakie są prawa osób wierzących w szpitalu czy miejscu pracy.
Konserwatyści odpowiadają także na pytanie "jak duża jest fala nienawiści wobec chrześcijan w Polsce". Wskazują, jak "ochronić" dziecko przez Tęczowym Piątkiem oraz radzą, jak reagować w przypadku zauważenia "ataku na wiarę".
"W ostatnich latach liczba ataków na chrześcijan wzrosła diametralnie. Większość okoliczności tych zdarzeń pozostaje nieznana. Wiele ekscesów tego typu nawet nie zostało zgłoszonych do organów ścigania" – przekonuje Ordo Iuris.
Jak czytamy, Tęczowe Piątki zaś są formą propagowania "ideologicznych postulatów", a cała akcja wypełnia znamiona "zgorszenia". Fundamentaliści chwalą się, że ich działania doprowadziły do wyeliminowania tego wydarzenia z wielu szkół w Polsce.