logo
Na Węgrzech antyterroryści aresztowali dwóch mężczyzn pod zarzutem zabicia wilka. Fot. East News/ Pawel H. Glogowski/REPORTER
Reklama.

W miejscowości Szabolcs w północno-wschodnich Węgrzech 2 sierpnia doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn pod zarzutem zabicia wilka szwajcarskiego. W zatrzymaniu brali udział antyterroryści, z obawy, że jeden z mężczyzn mógł być uzbrojony.

Dziewięciolatek zastrzelił wilka

Wilk o oznaczeniu M237 od zeszłego roku był pod obserwacją obrońców praw zwierząt. Zwierzę zostało odłowione i wyposażone w obrożę telemetryczną w celu przeprowadzenia projektu badawczego.

Od tego momentu leśnicy ze Szwajcarii śledzili najdłuższą trasę przebytą przez wilka w Europie. Stowarzyszenie Gruppe Wolf Schweiz (GWS) poinformowało, że momentu zniknięcia z radarów, zwierzę przeszło ponad 1900 kilometrów.

Wilk dostał się przez Austrię na Węgry. Na początku kwietnia w pobliżu Hidasnémeti sygnał z obroży zniknął. Policjanci od razu założyli, że zwierzę padło ofiarą nielegalnego odstrzału.

Węgierscy funkcjonariusze od razu zatrzymali dwóch członków tamtejszego koła myśliwskiego. Okazało się, że wilka odstrzelił 9-letni syn jednego z zatrzymanych. O tym fakcie poinformowała Niemiecka Agencja Prasowa (DPA). Ojciec dał chłopcu broń myśliwską, z której zabito zwierzę.

– Potem odciętą obrożę wrzucono do rzeki, a truchło spakowano do samochodu – powiedział węgierskiemu portalowi informacyjnemu "Blikk" Tamás Barkó, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Borsod.

Teraz ojcu dziecka grozi więzienie za naruszenie ustawy o ochronie przyrody, narażenie nieletniego na niebezpieczeństwo, wandalizm i niewłaściwe użycie broni palnej.

Wilk pod ochroną. Co mówią polskie przepisy?

Wilk jest objęty ścisłą ochroną na mocy przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz jest wymieniony w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Wilk wymaga ochrony czynnej

Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników, bez odpowiedniego zezwolenia.

Ustawa o ochronie zwierząt art. 35.1 i 2 daje sądom możliwość skutecznego karania sprawców nielegalnego zabijania zwierząt, w tym zwierząt chronionych. Zawiera jasno zdefiniowaną karę pozbawienia wolności do 3 lat.

Wbrew powszechnej opinii wilki bardzo rzadko atakują ludzi. Do ataków dochodzi tylko wtedy, kiedy zwierzę ma wściekliznę lub, gdy było regularnie dokarmiane przez ludzi.