Słoneczna pogoda panująca właśnie w najlepsze w Chorwacji zachęca do korzystania z plaż i kąpieli w morzu. Władze jednak ostrzegają, że należy korzystać z kąpieli słonecznych z rozsądkiem. Z kolei synoptycy przepowiadają, że już za kilka dni aura całkowicie się zmieni i pożegnamy się z wakacyjną pogodą w Chorwacji.
Reklama.
Reklama.
Fala upałów ma osiągnąć swój najwyższy punkt jeszcze w tym tygodniu. Najbardziej ekstremalnych temperatur możemy spodziewać się w jego drugiej połowie. Potem mają nastąpić gwałtowne burze i ulewy.
We wtorkową noc i poranek temperatura w Chorwacji będzie wzrastać, szczególnie nad Adriatykiem, gdzie od początku tygodnia obowiązuje czerwono-pomarańczowy Meteoalarm.
Problemy mogą również powodować miejscowe umiarkowane lub silne porywy wiatru, zwłaszcza u podnóża Velebitu. W głębi lądu ma wiać nieco lżej. Najniższa temperatura o poranku tuż przed wschodem słońca będzie wynosić tam od 17 do 22, a w nadmorskich miejscowościach od 25 do bardzo wysokich 30 stopni Celsjusza.
Upalnej pogodzie towarzyszyć będzie bardzo ciepłe morze o temperaturze wynoszącej przeważnie około 26-27 stopni. Wysoka jest także wartość wskaźnika słonecznego promieniowania UV.
Chorwacki Państwowy Urząd Meteorologii (DHMZ) ostrzegł dziś o "wyjatkowym niebezpieczeństwie pogodowym" w okolicach Rijeki na północnym-zachodzie kraju oraz w regionie wokół Dubrownika i Splitu na południu. Temperatura może tam sięgać nawet 35 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach Chorwacji pogoda jest "niebezpieczna" lub "potencjalnie niebezpieczna".
Choć taka aura bywa zachęcająca do plażowania, to należy zachować szczególną ostrożność, jeśli planujemy przebywać wtedy w regionie. Pogotowie ratunkowe apeluje o przestrzeganie zaleceń dotyczących ochrony przeciwsłonecznej, a Państwowy Instytut Hydrometeorologiczny ostrzega, że nadchodząca fala upałów może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie.
Almica Domikulić, kierownik zmiany pogotowia ratunkowego w Splicie, poinformowała o sytuacji w tamtym rejonie. Zdradziła, ile interwencji mieli i na co pacjenci skarżyli się najczęściej.
Pogoda ma zepsuć się w niedzielę w okolicach południa. To właśnie wtedy prognozowane są silne burze z towarzyszącymi im ulewnymi opadami deszczu i silnymi podmuchami wiatru.
Były głównie omdlenia, pacjenci przewlekli, chorzy na serce… liczba wypadków stale wzrasta i wciąż przybywają nowi pacjenci. W Splicie przy 30 stopniach nie można było spać, a dzisiejsze dzienne interwencje to prawdopodobnie skutek upalnej nocy.
Relacjonowała kobieta w rozmowie z portalem dnevnik.hr