nt_logo

Nie, nie ma tu Hugh Granta. Oto 21 najlepszych komedii romantycznych w historii kina

Ola Gersz

01 września 2023, 09:52 · 12 minut czytania
Kiedy myślimy o najlepszych komediach romantycznych, przychodzą nam do głowy współczesne hity: "Cztery wesela i pogrzeb", "Masz wiadomość", "Dziennik Bridget Jones", "To właśnie miłość", "Pretty Woman". Nie tym razem. Wybraliśmy 21 najlepiej ocenianych filmów tego gatunku w historii światowej kinematografii, a rezultaty... mogą was zaskoczyć. Jedno jest pewne: to nie jest lista z rom-comami, jakiej moglibyśmy się spodziewać.


Nie, nie ma tu Hugh Granta. Oto 21 najlepszych komedii romantycznych w historii kina

Ola Gersz
01 września 2023, 09:52 • 1 minuta czytania
Kiedy myślimy o najlepszych komediach romantycznych, przychodzą nam do głowy współczesne hity: "Cztery wesela i pogrzeb", "Masz wiadomość", "Dziennik Bridget Jones", "To właśnie miłość", "Pretty Woman". Nie tym razem. Wybraliśmy 21 najlepiej ocenianych filmów tego gatunku w historii światowej kinematografii, a rezultaty... mogą was zaskoczyć. Jedno jest pewne: to nie jest lista z rom-comami, jakiej moglibyśmy się spodziewać.
Jakie komedie romantyczne najbardziej zachwyciły pokolenia widzów? Fot. Pexels / Achira22 // kadry z filmów: "Ich noce", "Czas na miłość", "Najgorszy człowiek na świecie", "Deszczowa piosenka" i "Pół żartem, pół serio"

21 najlepszych komedii romantycznych w historii (według IMDb)

Komedie romantyczne w naszym zestawieniu uszeregowaliśmy według ocen użytkowników IMDb, najpopularniejszego serwisu filmowego na świecie (alternatywnie podajemy też procentową ocenę krytyków z opiniotwórczego agregatora Rotten Tomatoes). Korzystając z danych uporządkowanych przez portal Stacker (które aktualizowaliśmy na dzień 1 września 2023 r.), wybraliśmy filmy z tagami "romans" i komedia", które oceniło co najmniej 10 tysięcy internautów. Rezultat? 21 najlepszych komedii romantycznych w historii kina: klasyki, relatywne nowości i... sporo nietypowych rom-comów.


21. 500 dni miłości (2009, reż. Marc Webb)

  • Ocena na IMDb: 7,7/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 85 proc.

"500 dni miłości" to przewrotna i dla wielu kultowa już komedia romantyczna, którą lata temu... wielu widzów błędnie zinterpretowało. Tom (Joseph Gordon-Levitt) zakochuje się w Summer (Zooey Deschanel) i nie ma wątpliwości, że to miłość na zawsze. Fabuła filmu jest jednak nielinearna i już na samym początku dowiadujemy się, że związek Toma i Summer, pozornie idealny, wcale nie przetrwa. Ale dlaczego? Przecież byli dla siebie stworzeni! Ale czy na pewno?

20. Poradnik pozytywnego myślenia (2012, reż. David O. Russell)

  • Ocena na IMDb: 7,7/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 92 proc.

Nominowany łącznie do ośmiu Oscarów "Poradnik pozytywnego myślenia" Davida O. Russella to niesztampowa komedia romantyczna, która podnosi na duchu. Chory na dwubiegunówkę Pat (Bradley Cooper) stracił żonę, dom, pracę i właśnie wyszedł ze szpitala psychiatrycznego. Przypadkowo poznaje Tiffany (Jennifer Lawrence w swojej oscarowej roli), młodą wdowę, która zmaga się z depresją i agresją. Para zawiera układ: postanawia połączyć siły i wziąć udział w lokalnym konkursie tanecznym. Ich burzliwa relacja stopniowo zmienia się w przyjaźń i ewoluuje w uczucie, która zaskakuje i Pata, i Tiffany.

19. Jedz i pij, mężczyzno i kobieto (1994, reż. Ang Lee)

  • Ocena na IMDb: 7,8/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 88 proc.

"Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" to tajwańsko-amerykański komediodramat Anga Lee, późniejszego laureata dwóch Oscarów za reżyserię "Tajemnicy Brokeback Mountain" i "Życia Pi". Nie jest to stereotypowa komedia romantyczna, ale urokliwy komediodramat o miłości, rodzinie i... jedzeniu. Bohaterkami są trzy dorosłe, niezamężne kobiety, które mieszkają z ojcem, byłym szefem kuchni. Ten okazuje im troskę poprzez gotowanie i w każdą niedzielę urządza dla rodziny wystawne obiady. Są one stałym punktem w życiu sióstr, które próbują ułożyć swoje życie, w tym także to romantyczne.

18. Czas na miłość (2013, reż. Richard Curtis)

  • Ocena na IMDb: 7,8/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 70 proc.

Richard Curtis to król brytyjskiej komedii romantycznej. To temu znakomitemu scenarzyście zawdzięczamy przecież: "Cztery wesela i pogrzeb", "Notting Hill", "Dziennik Bridget Jones", "To właśnie miłość" czy "Czas na miłość". To ten uroczy ostatni tytuł (który Curtis również wyreżyserował) pokonał popularniejsze hity Brytyjczyka i znalazł się wśród najlepszych komedii romantycznych wszech czasów. "Czas na miłość" jest historią 21-letniego Tima (Domhnall Gleeson), który odkrywa, że potrafi podróżować w czasie i postanawia wykorzystać ten rodzinny dar do zdobycia serca nieśmiałej Mary (Rachel McAdams). Powoli odkrywa jednak, że manipulacja czasem niestety nie naprawi wszystkiego.

17. Najgorszy człowiek na świecie (2021, reż. Joachim Trier)

  • Ocena na IMDb: 7,8/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 96 proc.

"Najgorszy człowiek na świecie", norweska komedia romantyczna Joachima Triera, to fenomen kinowy ostatnich lat i "najmłodszy" film na tej liście. Nominowany do dwóch Oscarów nietuzinkowy tytuł, który świadomie bawi się z oklepanymi gatunkowymi tropami, to wciągająca historia Julie (Renate Reinsve), która niedługo przed trzydziestymi urodzinami spędza noc z nowo poznanym, młodszym mężczyzną. Problem w tym, że bohaterka ma już partnera: ułożonego, odnoszącego sukcesy rysownika. Ale czego Julie tak naprawdę chce i czego potrzebuje?

16. Manhattan (1979, reż. Woody Allen)

  • Ocena na IMDb: 7,8/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 94 proc.

"Manhattan" Woody'ego Allena to typowa dla kontrowersyjnego reżysera neurotyczna komedia z nieszablonowym wątkiem miłosnym. Jej bohaterem jest dwukrotnie rozwiedziony nowojorczyk, który wiąże się z o wiele młodszą uczennicą (co dziś może szokować, zwłaszcza w obliczu prywatnych skandali Allena), ale nieoczekiwanie zakochuje się w dziewczynie swojego najlepsza przyjaciela, Mary (Diane Keaton). Ciekawostka: w filmie gra też Meryl Streep, która wciela się w byłą żonę Ike'a, lesbijkę.

15. Filadelfijska opowieść (1940, reż. George Cukor)

  • Ocena na IMDb: 7,9/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 100 proc.

"Filadelfijska opowieść" George'a Cukora to jeden z najlepszych tytułów w filmografii zarówno Katharine Hepburn, jak i Cary'ego Granta i Jamesa Stewarta (nagrodzonego za tę rolę Oscarem). Po serii klap z udziałem aktorki, w 1940 roku nie wróżono jej kolejnemu filmowi sukcesu, ale Hepburn była go tak pewna, że zrezygnowała z wynagrodzenia na rzecz udziału w zyskach. I miała rację, bo "Filadelfijska opowieść", komedia romantyczna o kobiecie, której przygotowania do ślubu z bogatym przemysłowcem zostają zakłócone przez przyjazd byłego męża, zarobiła w box office zawrotną wówczas sumę: ponad trzy miliony dolarów.

14. Harold i Maude (1971, reż. Hal Ashby)

  • Ocena na IMDb: 7,9/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 86 proc.

"Harold i Maude", amerykański romantyczny komediodramat w reżyserii Hala Ashby'ego, to niekonwencjonalna (a dla niektórych dość kontrowersyjna) historia miłosna. Jej bohaterami są bowiem 18-letni Harold (Bud Court), który ma obsesję na punkcie śmierci, oraz ekscentryczna 79-letnia Maude (Ruth Gordon), która każdy dzień przeżywa tak, jakby miał być ostatni. Mimo że dzieli ich 61 lat różnicy, zaprzyjaźniają się i stopniowo w sobie zakochują. To oczywiście nie podoba się otoczeniu, na co ani Maude, ani Harold – który dzięki ukochanej zaczyna cieszyć się życiem – nie zważają.

13. Artysta (2011, reż. Michel Hazanavicius)

  • Ocena na IMDb: 7,9/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 95 proc.

"Artysta" dziś jest już nieco zapomniany, ale w 2012 roku ten francuski obraz stylizowany na czarno-białą, niemą produkcję sprzed dekad zrobił w Hollywood furorę. Zdobył aż pięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, głównego aktora Jeana Dujardina i reżysera Michela Hazanaviciusa. To tragikomiczna, piękna historia gwiazdy kina niemego, który nie może pogodzić się z udźwiękowieniem filmów. Pomaga mu młoda tancerka Poppy (Bérénice Bejo), która zakochuje się w przybitym mężczyźnie.

12. Chungking Express (1994, reż. Kar-Wai Wong)

  • Ocena na IMDb: 8,0/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 88 proc.

"Chungking Express" to produkcja z Hongkongu w reżyserii mistrza rodzimego kina Kar-Wai Wonga. To intrygująca, komediowo-dramatyczna opowieść nie o jednym, a o dwóch romansach. Pierwszy to historia policjanta, który zakochuje się w przestępczyni, drugi opowiada o innym funkcjonariuszu: samotniku, który nie zauważa pracującej w barze, zadurzonej w nim dziewczyny.

11. Sklep za rogiem (1940, reż. Ernst Lubitsch)

  • Ocena na IMDb: 8,0/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 99 proc.

"Sklep za rogiem" Ernsta Lubitsch to dla wielu Amerykanów jeden z ulubionych filmów świątecznych. A czy jest coś lepszego od bożonarodzeniowej komedii romantycznej? Film, który zainspirował "Masz wiadomość" z Meg Ryan i Tomem Hanksem, opowiada o dwojgu współpracownikach sklepu z pamiątkami (James Stewart i Margaret Sullavan), którzy szczerze się nie znoszą. Nie wiedzą jednak, że są swoimi sekretnymi korespondencyjnymi przyjaciółmi, którzy zakochali się w sobie przez listy.

10. Rzymskie wakacje (1853, reż. William Wyler)

  • Ocena na IMDb: 8,0/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 95 proc.

"Rzymskie wakacje" Williama Wylera z Audrey Hepburn (w oscarowej roli) i Gregorym Peckiem to klasyk kina, ale i komedii romantycznej. Młoda księżniczka Anna, która podczas podróży po Europie odwiedza Rzym, postanawia na jeden dzień uciec od doradców i guwernantek: chce być zwyczajną turystką. W Wiecznym Mieście spotyka dziennikarza, który zna jej prawdziwą tożsamość. Rezultatem tego spotkania będą... beztroskie wakacje oraz niespodziewane uczucie.

9. Annie Hall (1977, reż. Woody Allen)

  • Ocena na IMDb: 8,1/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 97 proc.

"Annie Hall" to już dzieło kultowe. Komedia Woody'ego Allena zdobyła cztery Oscary (za film, scenariusz oryginalny, reżyserię i rolę Diane Keaton) i jest uważana za jego najlepsze dzieło. Wielu klasyfikuje "Annie Hall" jako (wybitną) komedię romantyczną, jest to jednak bardzo nietypowa przedstawicielka tego gatunku. O czym opowiada? O Alvym Singerze (Allen), błyskotliwym i neurotycznym komiku z Nowego Jorku, który wiąże się z Annie Hall (Keaton), piosenkarką z nocnego klubu pochodzącą ze Środkowego Zachodu USA. Problem w tym, że parę dzieli praktycznie wszystko.

8. Dzień świstaka (1993, reż. Harold Ramis)

  • Ocena na IMDb: 8,0/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 94 proc.

"Dzień świstaka" to dziś jeden z najpopularniejszych amerykańskich filmów lat 90. Widzowie go uwielbiają, chociaż nie zakochali się w filmie z Billem Murrayem i Andie MacDowell od razu: w 1993 roku komedia Harolda Ramisa odniosła umiarkowany sukces w kinach. Bycie uwięzionym w tym samym dniu do końca swojego życia brzmi jak koszmar, ale z drugiej strony miło powtarzać wszystko od nowa, dopóki nie będzie idealnie, prawda? Na przykład randki z kobietą marzeń...

7. Cyrk (1928, reż. Charlie Chaplin)

  • Ocena na IMDb: 8,1/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 97 proc.

"Cyrk" to film Charliego Chaplina, w którym legenda kina wciela się w swoją ikoniczną personę wąsatego włóczęgi w meloniku. Mimo że kręcono go w ciężkim dla Brytyjczyka okresie (rozwód z drugą żoną Litą Grey), dziś uważany jest za jedną z najlepszych komedii Chaplina. To zabawna historia bezrobotnego mężczyzny, który uciekając przed policją, wpada na cyrkową arenę i... już na niej zostaje. Jako nowy członek trupy bohater zakochuje się w woltyżerce (Merna Kennedy), która jednak jest zauroczona kimś innym. Mimo że "Cyrk" nie jest komedią romantyczną, jaką znamy współcześnie, jest uroczo i naprawdę śmiesznie.

6. Ich noce (1934, reż Frank Capra)

  • Ocena na IMDb: 8,1/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 98 proc.

"Ich noce" Franka Capry to klasyk amerykańskiego kina, który jako pierwszy zdobył wszystkie Oscary w pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor pierwszoplanowy (Clark Gable), aktorka pierwszoplanowa (Claudette Colbert) i scenariusz. To opowieść o cynicznym dziennikarzu, który w drodze z Florydy do Nowego Jorku poznaje zbiegłą z domu córkę milionera. Para postanawia podróżować razem, a reporter liczy, że znalazł świetny temat do gazety. Zamiast tego... znajduje miłość.

5. Pół żartem, pół serio (1959, reż. Billy Wilder)

  • Ocena na IMDb: 8,2/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 94 proc.

Słynna komedia Billy'ego Wildera z Marilyn Monroe, Tonym Curtisem i Jackiem Lemmonem, "Pół żartem, pół serio", nie tylko bawi, ale i porusza swoją nietypową romantyczną historią. Oto dwóch bezrobotnych muzyków przebiera się za kobiety i dołącza do damskiego zespołu jazzowego, mając nadzieję, że tam nie znajdą ich nieustępliwi gangsterzy. Gdy poznają piękną Sugar Jane Kowalczyk (zjawiskowa Monroe) sprawa nieco się komplikuje.

4. Garsoniera (1960, reż. Billy Wilder)

  • Ocena na IMDb: 8,3/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 93 proc.

Kolejny film Billy'ego Wildera na liście, nagrodzony pięcioma Oscarami "Garsoniera", to jedna z ostatnich czarno-białych komedii romantycznych, które odniosły w Hollywood sukces przed "erą koloru". Klasyk z Jackiem Lemmonem (który również już w tym zestawieniu się pojawił) i Shirley MacLaine to historia pracownika firmy ubezpieczeniowej, który starając się o awans, udostępnia swoim przełożonym własne mieszkanie do sekretnych, miłosnych schadzek. Pech jednak chce, że zakochuje się w... kochance swojego szefa.

3. Deszczowa piosenka (1852, reż. Stanley Donen i Gene Kelly)

  • Ocena na IMDb: 8,3/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 100 proc.

Jeden z najwybitniejszych filmów w historii kina i najlepszych ekranowych musicali. "Deszczowa piosenka" z Genem Kellym, Debbie Reynolds (matką Carrie Fisher, czyli księżniczki Lei) i Donaldem O'Connorem to nie tylko świetna rozrywka i słynna scena tańca w deszczu, ale również piękna historia miłosna. Osadzona w Hollywood pod koniec ery kina niemego opowiada o filmowym amancie, który zakochuje się w młodej aktorce o anielskim głosie. Showbiznes nie ułatwia im jednak związku.

2. Amelia (2003, reż. Jean-Pierre Jeunet)

  • Ocena na IMDb: 8,3/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 89 proc.

Zanurzona w estetyce realizmu magicznego "Amelia", francuski hit z Audrey Tautou, to niemalże współczesna baśń. To jednak również opowieść o miłości, a właściwie jej wielu obliczach. Gdy młoda paryżanka oddaje nieznajomemu mężczyźnie należącą do niego cenną szkatułkę z pamiątkami, którą odnalazła we własnej łazience, podejmuje decyzję: będzie uszczęśliwiać ludzi. Jej nowa życiowa droga ją samą również otwiera na miłość.

1. Światła wielkiego miasta (1931, reż. Charlie Chaplin)

  • Ocena na IMDb: 8,5/10
  • Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 95 proc.

Niemy, hollywoodzki film z 1931 roku uważany jest nie tylko za jeden z najlepszych filmów Charliego Chaplina i jedno z największych dzieł w historii światowej kinematografii. "Światła wielkiego miasta" nazywane są również przez wielu pierwowzorem współczesnej komedii romantycznej. Mimo że nie jest to rom-com, do jakiej jest przyzwyczajony dzisiejszy widz, to ta urocza opowieść o miłości biednego włóczęgi do niewidomej sprzedawczyni kwiatów wzrusza i bawi do dziś, o czym świadczy najwyższa ocena na IMDb.