Macie ochotę narzekać na aurę w Polsce? Do naprawdę ekstremalnej zmiany pogody doszło w miejscowości Zermatt w Szwajcarii. Całe cztery dni zajęło pogodzie, by przejść od najgorętszego w historii sierpniowego dnia z temperaturą plus 32 stopnie do temperatury poniżej zera, a dokładnie - 1 st. C. Co więcej, po letnim upale nie ma śladu, bo wszystko przykrył świeży śnieg.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zermatt jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Szwajcarii. Jest też jednym z największych ośrodków sportów zimowych oraz wspinaczek górskich w tym kraju. Położenie Zermatt u stóp Matterhornu, pośrodku ogromnego terenu narciarskiego i wędrówkowego sprawia, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych na świecie wiosek. Pokochali ją więc turyści, ale ostatnio pogoda w tamtym regionie spłatała im figla.
Czwartek, 24 sierpnia był najgorętszym w historii tej miejscowości sierpniowy dniem, w którym temperatura osiągnęła 31, 2 stopnie Celsjusza. Na zdjęciach widać słoneczne szczyty i wieże lokalnego kościoła, które 4 dni później były już... białe. 28 sierpnia bowiem temperatura spadła do - 1 st. C. Przejście od upału do śniegu trwało więc zaledwie 4 dni.
Co ciekawe, w Szwajcarii to lipiec jest najgorętszym miesiącem, ze średnią wysoką temperaturą 25 st.C. Średnie temperatury wszystkich miesięcy są poniżej 22 st.C. Jaka temperatura panuje obecnie w szwajcarskim Zermett?
4 września był to 22 st.C i taka temperatura będzie panowała także 5 września. Do kolejnego poniedziałku temperatura będzie wahać się od 22 do maksymalnie 25 st. C. A jaka pogoda czeka Polskę na początku okresu złotej jesieni?
Pogoda w Polsce – początek jesieni
Jak już pisaliśmy w naTemat, najnowsze prognozy przewidują, że w ciągu najbliższych kilku tygodni utrzyma się ciepła i słoneczna pogoda. Zgodnie z prognozami synoptyków, wysokie temperatury utrzymają się aż do drugiej połowy miesiąca.
To za sprawką wyżu, który rozgości się nad Europą i przyniesie słoneczną i ciepłą pogodę. Nadal będziemy doświadczać niedoboru opadów, chociaż weekend zapowiada się deszczowo zwłaszcza na południu Polski.
Polska złota jesień – dokładnie tak będzie wyglądać następnych kilka tygodni w naszym kraju. Temperatura będzie oscylować w okolicach 20 st. C, a może się nawet zdarzyć, że aż 25 st. Noce będa zdecydowanie bardziej jesienne, chłodne. Prognozuje się temperatury do 10 st. C.
Druga połowa września zacznie przypominać tą, której zdecydowanie nie lubimy. Nad Polskę zaczną docierać fronty atmosferyczne, które przyniosą spore zachmurzenie, deszcz i burze, ale nadal gdzieniegdzie będzie się przedzierać słońce. Pochmurna pogoda nie sprawi, że temperatura spadnie. Prognozuje się nawet do 22 stopni Celsjusza.