Październik za pasem, ale w pogodzie nadal mamy lato. Jak długo taka aura z nami pozostanie? Synoptycy z IMGW przedstawili długoterminową prognozę pogody na jesień. Czeka nas duże zaskoczenie!
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Mało kto się spodziewał, że przełom letnio-jesienny będzie w tym roku aż tak ciepły. Synoptycy już poinformowali, że wrzesień jest rekordowo gorący. Wysokie temperatury pozostaną z nami na pewno do końca miesiąca. A jaka pogoda czeka nas jesienią?
Jesień mocno nas zaskoczy! Taka będzie pogoda w październiku i listopadzie
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowali długoterminową prognozę pogody na jesień 2023. Podali spodziewane temperatury i sumy opadów deszczu, porównując je z minionymi latami. Jesień ma być taka, jakiej dawno nie widzieliśmy.
Według synoptyków październik będzie znacznie cieplejszy niż w ubiegłych latach. W całym kraju średnia temperatura ma wynieść powyżej normy z lat 1991-2020, która wynosiła od 5 do 10 stopni Celsjusza.
Październik ma być miesiącem ciepłym, jednak z prognoz wynika, że nie unikniemy deszczu. Dodajmy jednak, że suma opadów prawdopodobnie będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Ochłodzenie ma nadejść wraz z listopadem, ale potężne spadki temperatur raczej nam nie grożą. "W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020" – prognozuje IMGW.
Synoptycy spodziewają się jednak, że miesięczna suma opadów w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. A to oznacza, że listopad może być wyjątkowo mokry.
"Temperatura maksymalna na znacznym obszarze kraju będzie wzrastać do 24-27°C. Nieco chłodniej będzie tylko w rejonach górskich i na wybrzeżu, około 20-23°C" – informują meteorolodzy. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.
W piątek nastąpi stopniowa zmiana pogody. Od północnego zachodu, wraz ze zbliżającym się chłodnym frontem atmosferycznym, zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i na północy, zachodzie oraz w centrum pojawią się przelotne opady deszczu.
Z prognoz wynika, że pierwsi ochłodzenie odczują mieszkańcy Pomorza, gdzie temperatura maksymalna osiągnie do 20 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju słupki pokażą do 25 stopni.
W sobotę i w niedzielę ma być już wyraźnie chłodniej w całym kraju. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, a miejscami wystąpią przelotne opady deszczu – zwłaszcza w sobotę. Temperatura maksymalna wahać się będzie od 16 do 20 stopni Celsjusza.