Jak do tej pory dużą popularnością cieszył się Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Być może rośnie mu konkurencja, gdyż właśnie wyłoniono jego "przeciwieństwo", czyli... Boomerskie Słowo Roku 2023. Choć w przypadku tego pierwszego konkursu czasami znaczenie słowa było zagadkowe, w tym wypadku raczej nie ma o tym mowy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Boomer zgodnie z definicją zamieszczoną w słowniku slangu miejski.pl to "Osoba najczęściej starsza wiekiem, pochodząca z pokolenia wyżu demograficznego (baby boomers), która nie podąża za nowymi trendami, wykazuje się sentymentem odnośnie starych czasów, w połączeniu z pogardą wobec postępu technicznego i światopoglądowego".
Obecnie to słowo jest jednak używanie nie tylko wobec wspomnianego pokolenia "baby boomer" (które jest zjawiskiem wyszczególnionym w USA), ale po prostu używa się go żartobliwie (a czasami obraźliwie) w stosunku do osób starszych.
Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku zorganizowany przez Piotra Iskrę i portal Iskry Wiedzy to odpowiedź to niejako odpowiedź na wyłaniane już od lat Młodzieżowe Słowo Roku, jednak tym razem w centrum zainteresowania znalazły się słowa używane przez starsze pokolenia.
W konkursie zwyciężył zwrot "proszę ja ciebie", który zebrał 14,4 proc. wszystkich głosów. W następnej kolejności znalazła się "facetka" (10,78 proc.) oraz "za moich czasów" (9,16 proc.).
W plebiscycie brały udział również takie słowa jak:
klawo,
wihajster,
pannica,
serwus,
pekaes,
prywatka,
git,
ten teges,
kaszana,
sień.
Boomerskie Słowo Roku po raz pierwszy zostało wybrane w ubiegłym roku. Organizatorem była wówczas agencja badawcza SW Research we współpracy z portalami satyrycznymi Demotywatory oraz Joe Monster. Wtedy zwyciężyły dwa zwroty: "żal.pl" oraz "cepeen" [od CPN, czyli Centrali Produktów Naftowych - przyp. red.].
Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwszy etap plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 już się rozpoczął. Trwa on od 11 października do 8 listopada i w tym czasie wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje sjp.pwn.pl. Następnie od 15 listopada do 30 listopada internauci będą mogli głosować na swojego faworyta z finałowej dwudziestki wybranej przez jury.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wygrało słowo "essa", które nie było jasne dla wszystkich w pierwszym momencie.
Jak tłumaczyła w swoim tekście rok temu Agnieszka Miastowska oznacza ono "okrzyk radości, triumfu, sukcesu, wygranej. Manifestuje to, że coś nam się udało. Z drugiej strony jak angielskie 'easy' może po prostu podkreślić, że jakaś rzecz przyszła nam łatwo, poradziliśmy sobie z sytuacją bez problemu".
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.