Uchroń się przed czadem - wideo radomskich strażaków

youtube.com
"Nie dla czadu" nosi tytuł klipu Straży Miejskiej w Radomiu. Ostrzega przed zgubnymi skutkami korzystania z zaniedbanych instalacji grzewczych w naszych domach. Problem jest wyjątkowo aktualny w okresach takich jak teraz, kiedy jest niska temperatura, a ogrzewanie pracuje na "pełen regulator". Co roku kilkadziesiąt osób ginie z powodu zatrucia czadem.


Film przygotowany został przez radomskich strażaków we współpracy z aktorami teatru w Radomiu. W klipie gościnnie wystąpił aktor Adam Ferency. Wideo przestrzega przed niebezpieczeństwem jakie niesie za sobą zaniedbany lub nieodpowiednio eksploatowany system grzewczy. Film będzie emitowany między innymi w komunikacji miejskiej w Częstochowie. Tylko od piątku do dziś w Polsce zginęło 11 osób a 90 uległo podtruciu.Dramatyzm klipu może i jest karykaturalny, ale spełnia swoje zadanie i informuje o najważniejszych zagrożeniach związanych z czadem. Jest to rzeczywiście ważki problem. Co roku w Polsce w wyniku zaczadzeń ginie kilkadziesiąt osób a kilkaset ulega zatruciu.

Aby zabezpieczyć się przed zatruciem czadem, należy pamiętać:

• Nie zaklejajmy nigdy okienek wentylacyjnych ! Sprawdzajmy regularnie, czy nie są czymś zatkane.
• Nie zapominajmy o wymaganych przeglądach instalacji kominowej i gazowej.
• Nie majstrujemy przy samochodzie z zapalonym silnikiem w zamkniętym garażu!
• W razie jakichkolwiek podejrzeń dotyczących wadliwego działania piecyków, pieców, kuchenek oraz instalacji kominowych i wentylacyjnych wzywajmy natychmiast specjalistę i nie korzystajmy do czasu jego przybycia z wadliwego urządzenia.
• Kupujmy czujniki czadu - ta niewielka inwestycja nie tylko może uratować życie nam i naszym bliskim, ale daje też wielki komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.
• Nie lekceważmy pierwszych objawów zatrucia czadem - zawrotów głowy, nudności. W razie podejrzeń przystąpmy natychmiast do wietrzenia mieszkania i wzywania pomocy.
• Zainteresujmy się zimą losem sąsiadów - zwłaszcza starszych. Często zapukanie do drzwi we właściwym momencie może uratować życie.

 
Dwa lata temu głośno było o klipie górników śpiewających o bezpieczeństwie w kopalni. Artystyczne podejście i w tym przypadku wywołało efekt nie do końca poważny. Każdy jednak sposób na promowanie bezpieczeństwa w pracy jest dobry.


Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu