Jerzy Owsiak pojedzie do Łodzi zbadać sprawę nieudzielenia pomocy dziecku. "Zawiódł system, ale tworzą go ludzie"

Jerzy Owsiak ocenia, że kolejne przypadki nieudzielenia pomocy bulwersują nie tylko jego, ale miliony Polaków.
Jerzy Owsiak ocenia, że kolejne przypadki nieudzielenia pomocy bulwersują nie tylko jego, ale miliony Polaków. Fot. Mateusz Baj / Agencja Gazeta  
– To, co się stało stawia pod znakiem zapytania nasze decyzje na przyszłość. Nie wiem, czy będziemy prosić obywateli o pomoc polskiej służbie zdrowia – mówił na antenie TVN24 Jerzy Owsiak. Szef WOŚP jest rozgoryczony po śmierci 2,5-letniej dziewczynki, do której – mimo poważnej choroby – nie przyjechało pogotowie. – Widzimy spadek poziomu etyki lekarskiej – dodał.


Jak ustaliliśmy w fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak jedzie do Łodzi, by poznać przyczyny śmierci 2,5-letniej dziewczynki. Rozmawiając z lekarzami chce ustalić, dlaczego dziecku nie udzielono pomocy odpowiednio szybko.


Sprawa 2,5-letniej Dominiki

2,5-roczna Dominika od kilku dni przyjmowała antybiotyki. Choroba jednak nie ustępowała. Kiedy jej stan nagle się pogorszył – dziewczynka dostała drgawek i była osłabiona – rodzice chcieli wezwać pogotowie. Skierniewicki szpital odmówił wysłania karetki, wysyłając rodziców do placówki, która świadczy nocną pomoc lekarską. Według ustaleń prokuratury, na które powołuje się Gazeta.pl, w przychodni nakazano objawowe leczenie dziecka. Lekarz odmówił wizyty domowej. Wtedy rodzice ponownie wezwali karetkę. Dziewczynka w stanie krytycznym trafiła do łódzkiego Szpitala Klinicznego im. Marii Konopnickiej. Tam zmarła. Załoga szpitala złożyła doniesienie o popełnieniu przestępstwa. CZYTAJ WIĘCEJ


Szef WOŚP jest wstrząśnięty tragedią. W sobotę wieczorem, wraz z żoną wydał w tej sprawie oświadczenie. "Jako członkowie zarządu fundacji WOŚP stawiamy pod znakiem zapytania swoje dalsze działania na rzecz pomocy polskiej medycynie dziecięcej" – napisali. W niedzielę przed wyjazdem do Łodzi, komentowali te słowa na antenie TVN24.

– To bulwersuje nie tylko nas, ale także miliony Polaków. To jest kolejny przypadek nieudzielenia pomocy – powiedział Owsiak i przypomniał sprawę Bolka z Białegostoku. Lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dwa razy odmówili przyjęcia dziecka do szpitala. Mimo że chłopiec źle się czuł, nie wykonano mu także badań krwi. Po trzech dniach stan chłopca był już bardzo ciężki. Po kilkunastu dniach pobytu w szpitalu 13-miesięczny chłopiec zmarł. Miał ostrą białaczkę, potem udar.


– Po raz kolejny zawiódł system – powiedział Owsiak odnosząc się do przypadku 2,5-letniej Dominiki. – Ale system tworzą ludzie – dodał. Jego zdaniem pierwszy błąd polega na tym, że ludzie po prostu nie wiedzą jak wzywać pogotowie, często boją się chwytać za telefon, bo uznają, że to "zawracanie głowy". Z drugiej strony jest, zdaniem Owsiaka, cała grupa lekarzy, którzy swoim postępowaniem psują dobrą pracę pozostałych. – Widzimy spadek etyki lekarskiej – zauważył.

Lidia i Jerzy Owsiakowie tłumaczyli, że o sprawie zmarłej dziewczynki wypowiadają się nie tylko jako działacze społeczni, ale przede wszystkim jako rodzice i dziadkowie. – Chcemy wytłumaczenia sytuacji, tak by już nigdy się nie powtórzyła – zapewnił szef WOŚP i powiedział, że sprawą powinien zająć się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Owsiakowie potwierdzili też, że zastanawiają się nad przyszłością WOŚP. – Nie wiem, czy będziemy prosić obywateli o pomoc polskiej służbie zdrowia – powiedział.

Czytaj także: Bartosz Arłukowicz odwołał szefa Centrum Zdrowia Dziecka

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Cios w kandydata PiS na komisarza. Zabrano mu część zadań
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy