"Obsesja" (ang. "May December"), dramat psychologiczny z Julianne Moore i Natalie Portman, był inspirowany sprawą, która w latach 90. wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. Mary Kay Letourneau miała 34 lata, gdy została przyłapana na stosunku z 12-letnim uczniem, z którym – po odsiedzeniu wyroku za gwałt – wzięła ślub.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Obsesja" - film inspirowany sprawą Mary Kay Letourneau
"May December" w reżyserii Todda Haynesa ("Carol") jest wymieniany wśród tytułów, które w przyszłym roku powalczą najpewniej o Oscara. Film, którego uroczysta premiera odbyła się podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, skupia się na losach aktorki metodycznej przygotowującej się do roli skazanej za pedofilię skandalistki, która zaszła w ciążę z 13-latkiem, a potem wyszła za niego za mąż.
Grana przez Natalie Portman gwiazda odwiedza kontrowersyjne małżeństwo i z obsesyjną wręcz tendencją kreuje portret psychologiczny Gracie Atherton-Yoo (w tej roli Julianne Moore). Pojawienie się hollywoodzkiej aktorki sprawia, że mąż przestępczyni seksualnej, Joe (Charles Melton z serialu "Riverdale"), powoli uzmysławia sobie, że przez te wszystkie lata żył w kłamstwie i tak naprawdę był ofiarą groomingu.
Nie jest tajemnicą, że inspiracją dla dzieła Haynesa, które czerpie garściami z twórczości Ingmara Bergmana (zwłaszcza z "Persony"), była prawdziwa historia. Choć "Obsesja" w subtelny sposób zmienia szczegóły głośnego skandalu, nie ucieka przed porównaniami do sprawy Mary Kay Letourneau i Viliego Fualaau. Parafrazuje często słowa użyte w wywiadach przez przestępczynię i bawi się ponadczasową symboliką "drapieżcy polującego na ofiarę". Za granicą film trafił do oferty Netfliksa, a w Polsce ukaże się 5 stycznia w kinach.
Mary Kay Letourneau i Vili Fualaau - skandal i małżeństwo
Mary Kay Letourneau wywodziła się z rodziny o politycznych korzeniach. Jej ojciec, John Schmitz, był profesorem filozofii w college'u i politykiem, który przez jedną kadencję pełnił funkcję członka Kongresu. Miał ultrakonserwatywne poglądy i – jak podaje magazyn "Time" – "obsesję na punkcie przyzwoitości publicznej". W 1978 roku wyszło na jaw, że spłodził dwójkę dzieci z byłą studentką, co oczywiście na dobre zniszczyło jego reputację.
W latach 80. córka skompromitowanego polityka po raz pierwszy wyszła za mąż. Ze Stevem Letourneau, którego poznała na studiach, doczekała się dwójki dzieci. Po uzyskaniu stopnia nauczyciela na Uniwersytecie w Seattle Mary Kay rozpoczęła pracę w szkole podstawowej Shorewood na przedmieściach Seattle. To tam poznała Viliego Fualaau, 12-letniego wówczas ucznia samoańskiego pochodzenia, którego uwiodła.
Był rok 1996 rok. Tuż przed swoimi 34. urodzinami Letourneau została przyłapana przez policję na stosunku z nieletnim w samochodzie zaparkowanym nieopodal portu jachtowego. Podczas legitymowania kobieta i nastolatek podali funkcjonariuszom fałszywe nazwiska, a także wiek. Patrolujący okolicę policjanci byli podejrzliwi względem zamiarów nauczycielki, dlatego też odesłali ją wraz z nieletnim na komisariat. O sprawie szybko zapomniano.
Letourneau została aresztowana dopiero rok później. 34-latka przyznała się do dwóch zarzutów gwałtu drugiego stopnia na dziecku. W oczekiwaniu na wyrok na świat przyszła pierwsza córka jej i Fualaau. Sąd skazał ją na sześć i pół roku pozbawienia wolności, jednak na mocy ugody wyrok zmniejszono do zaledwie sześciu miesięcy więzienia i trzech lat terapii dla przestępców seksualnych. Złagodzony wyrok przewidywał też zakaz kontaktu z ofiarą i piątką jej dzieci.
Jak można się domyślić, w tamtym czasie twarz Letourneau zdobiła nagłówki największych amerykańskich gazet.
W lutym 1998 roku doszło do powtórki z czerwca 1996 roku. Letourneau znów widziano w samochodzie z Fualaau i ponownie ją aresztowano. Władze szybko unieważniły wcześniejszą ugodę i za naruszenie zakazu kontaktu z nieletnimi zwiększyły karę więzienia do ponad siedmiu lat. W zakładzie karnym Letourneau urodziła drugą córkę ze związku z Fualaau.
W trakcie odsiadki Letourneau jej były uczeń zmagał się z depresją, popadł w alkoholizm i próbował popełnić samobójstwo. Wychowaniem dwójki małych dzieci musiała zatem zająć się jego matka.
W 2004 roku Letourneau zwolniono z więzienia i wpisano do rejestru przestępców seksualnych drugiego stopnia. Fualaau miał wtedy 21 lat, więc mógł uchylić wydany nauczycielce przez sąd zakaz kontaktowania się z nim. Nie minął nawet rok, gdy para stanęła na ślubnym kobiercu.
W 2018 roku przestępczyni seksualna i jej mąż udzielili wywiadu dziennikarzowi programu "Sunday Night" stacji Channel Seven. Letourneau przyznała w nim, że przed kontaktem z 13-letnim uczniem nie znała prawa. – Gdyby ktoś mi powiedział, że istnieje specjalny paragraf mówiący, że to przestępstwo... Nie wiedziałam – powtarzała w kółko.
Gospodarz australijskiego programu, Matt Doran, zachęcał nauczycielkę, by przyznała publicznie, że związek z 12-latkiem był niewłaściwy. Fragment z rozmowy, który za sprawą zagranicznej premiery "Obsesji" znów krąży po sieci, ukazuje, jak Letourneau unika odpowiedzi, sugerując, że reporter nie znał Fualaau w latach 90. – Kto był (red. związku) szefem? – takie pytanie skierowała do męża przed kamerami.
Nadmieńmy, że przed publikacją wywiadu Fualaau złożył wniosek o separację z małżonką, który niedługo potem wycofał. Dopiero w 2019 udało mu się prawnie rozstać z Letourneau.
6 lipca 2020 roku amerykańskie media poinformowały, że przestępczyni seksualna zmarła na nowotwór jelita grubego. Od tamtej pory - jeśli wierzyć doniesieniom "People" – Fualaau ma "widzieć wszystko coraz wyraźniej".