Pogodynka TVP Elżbieta Sommer, szerzej znana jako "pani chmurka" nie żyje. O jej śmierci poinformował w czwartek (7 grudnia) jej zięć Jerzy Kozak. "Dziś rano zmarła moja teściowa, telewizyjna Chmurka Elżbieta Sommer" – napisał w mediach społecznościowych.
Reklama.
Reklama.
Elżbieta Sommer nie żyje. Legendarna pogodynka TVP miała 87 lat
7 grudnia w godzinach popołudniowych pojawiła się informacja o śmierci Elżbiety Sommer. "Pani Chmurka", którą doskonale kojarzy starsze pokolenie Polaków, miała 87 lat.
Elżbieta Sommer przyszła na świat w 1936 roku. Rozpoczęła swoją karierę w Telewizji Polskiej w 1957 roku. Miała wówczas 21 lat. Przed dołączeniem do TVP pracowała jako inspektor w Dowództwie Wojsk Lotniczych, gdzie, jak wyznała w wywiadzie dla Retro TVP, zajmowała się "liczeniem karabinów przeciwlotniczych".
Sommer miała również doświadczenie w pracy w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Chociaż dołączyła do TVP już w 1957 roku, to prezentację prognozy pogody rozpoczęła dopiero w 1963 roku. Na początku współpracowała z Czesławem Nowickim, znanym jako "Wicherek", a z czasem przejęła po nim rolę głównej pogodynki.
Dzięki swojemu urokowi, profesjonalizmowi i solidnemu wykształceniu, Sommer szybko zdobyła uznanie i sympatię widzów, którzy zaczęli nazywać ją "Chmurką".
Prawie dwie dekady temu Sommer podjęła decyzję o przejściu na emeryturę. W Telewizji Polskiej pojawiała się ponad 40 lat, ale po 2004 roku zniknęła z mediów. Niechętnie udzielała też wywiadów.
W jednej z ostatnich rozmów z mediami z 2011 roku w surowo wypowiedziała się o współczesnych pogodynkach.
– Obecnie pogodynki słabo znają się na tym, co robią. Poza urodą nie mają często nic, czym mogłyby zainteresować widza (…). Nie są zbyt inteligentne, a przede wszystkim nie mają wiedzy o meteorologii, a to przecież podstawa w tym zawodzie. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Głupi uśmieszek nie zatuszuje braku wiedzy – powiedziała gorzko w rozmowie, którą przytoczyła Plejada.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.