Podczas Euro 2012 na Ukrainie też swobodnie nie zapalisz

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Palacze, uważajcie jeśli wybieracie się na mecze Euro 2012 na Ukrainę. Od wczoraj swobodnie dymka nie puścicie już także i tam. Tuż przed mistrzostwami rząd w Kijowie postanowił bowiem dołączyć do stale rosnącego klubu państw wolnych od dymu nikotynowego w miejscach publicznych.


Ukraińscy parlamentarzyści zdecydowali o przyjęciu nowej ustawy, która ma przeciwdziałać uzależnieniu od papierosów. Podobno i ten problem udało się nagłośnić w dużej mierze dzięki współorganizowaniu przez Ukrainę mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dla ukraińskich palaczy Euro 2012 oznacza zatem koniec swobody.

Zakaz palenia
Lista państw ograniczających swobodę palaczy jest już naprawdę długa...

Australia
Austria
Belgia
Brazylia
Czechy
Estonia
Finlandia
Francja
Hiszpania
Holandia
Islandia
Kanada
Kolumbia
Litwa
Łotwa
Meksyk
Norwegia
Nowa Zelandia
Polska
Portugalia
RPA
Szwecja
Turcja
Ukraina
Urugwaj
Wenezuela
Węgry
Wielka Brytania
Od teraz zakaz palenia będzie obowiązywał w miejscach publicznych, gdzie gromadzi się wiele osób. Czyli przede wszystkim w barach, pubach, czy restauracjach. Ukraina zdecydowała się zatem nawet na bardziej restrykcyjne przepisy, niż te obowiązujące np. w Polsce, gdzie w lokalach musi być wyznaczona oddzielna strefa dla palaczy.

Wstrząsająca moda na raka

Prysły więc nadzieje tych kibiców, którzy wybierając się za swoją drużyną do naszych wschodnich sąsiadów planowali też małą nikotynową rozpustę. Większość z nich chyba i tak jest jednak przyzwyczajona do tego typu niedogodności. Walkę z publicznym obnoszeniem się papierosem wypowiada bowiem coraz więcej państw.


Dzisiaj na liście miejsc, gdzie wprowadzono relatywnie restrykcyjne obostrzenia wobec palaczy jest ponad trzydzieści krajów. Nakazu nie wychodzenia z dymkiem poza lokale rozrywkowe, lub pełnego zakazu palenia w miejscach publicznych musi przestrzegać już większość obywateli Unii Europejskiej, a także Australii, Brazylii, Kanady, Meksyku i niektórych stanów USA.

E-papieros. Ulga czy przekleństwo dla palacza?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...