Weekend niestety nie da nam odetchnąć od niesprzyjającej aury, a właściwie będzie dopiero prologiem, do załamania pogody, które będzie miało miejsce w połowie tygodnia. Czekają nas nie tylko pomarańczowe alerty IMGW, ale również prawdziwa wichura, która może przerodzić się w orkan. Mieszkańcy północnej Polski mogą w weekend odczuć silne podmuchy wiatru o prędkości do 85 kilometrów na godzinę, a to dopiero początek.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
IMGW wydał alerty meteorologiczne i prognozę zagrożeń. Aktualnie ogłoszono alerty pierwszego stopnia przed wiatrem, ale na dniach może się to zmienić. Alerty obowiązują w województwach:
zachodniopomorskim, w powiatach: koszalińskim, Koszalin, sławieńskim,
pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim.
Poza tym przewidywany jest silny wiatr zachodni o średniej prędkości do 60 kilometrów na godzinę, w porywach osiągającego prędkość do 85 km/h. Alerty wejdą w życie w sobotę 16 grudnia o godzinie 18:00 i wygasną w poniedziałek o godz. 6:00.
To jednak nie koniec – IMGW planuje wydać kolejne żółte ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem w sobotę. Mogą one objąć swoim zasięgiem województwo:
zachodniopomorskie (powiaty objęte alertem pierwszego stopnia oraz powiaty: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski),
pomorskie (powiaty objęte alertem pierwszego stopnia oraz powiaty: Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworski),
warmińsko-mazurskie (powiaty: elbląski, Elbląg i braniewski).
W niedzielę natomiast możemy mieć już do czynienia z pomarańczowym alertem. Gdzie? W województwie:
W województwie warmińsko-mazurskim utrzymane mogą zostać alerty pierwszego stopnia.
22/23 grudnia – uwaga wichura
Musimy mieć się na baczności. Jak wskazują Łowcy Burz, wkrótce może czekać nas naprawdę nie lada wichura, która może przerodzić się w orkan.
"Oba modele GFS i ECMWF sa bardzo zgodne co do prognozowanych zjawisk pogodowych w tym okresie. I przez cały piątkowy jak i sobotni dzień za tydzień miałyby występować bardzo silne porywy wiatru, które na nizinach mogłyby przekraczać nawet 100-110 km/h" – wskazują.
Nic nie jest jednak jeszcze pewne, gdyż wszystko zależy od ulokowania się ośrodka niskiego ciśnienia.
Co znaczą alerty IMGW?
Pojawia się jednak pytanie, co dokładnie oznacza alert I, II czy III stopnia.
Alert I stopnia
Przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Działania, które wtedy prowadzimy, są utrudnione i niebezpieczne.
Alert II stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
Alert III stopnia
Zawiadamia o nadchodzących zjawiskach meteorologicznych, które mogą spowodować bardzo duże szkody, katastrofy, a nawet zagrożenie życia. Komunikat zaleca najwyższy stopień ostrożności oraz zwraca uwagę na konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.