20 grudnia o godz. 19:30 w programie TVP 1 nie wyemitowano już "Wiadomości" w wersji znanej z czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości. W środowy wieczór flagowy program propagandowy zastąpiła inna audycja.
Reklama.
Reklama.
Mocny komunikat Marka Czyża
Informatorzy mediów z Woronicza nie przesadzili, na długo przed porą "Wiadomości" TVP twierdząc, że warto oglądać dziś TVP1 o godz. 19:30. Serwis informacyjny nie został wyemitowany, ale ekranach telewizorów pokazał się bardzo krótki komunikat Marka Czyża.
– Dzień dobry państwu. Jak państwo z pewnością zauważyli, zaszły pewne zmiany i mają państwo prawo oczekiwać wyjaśnień – przywitał się z widzami Telewizji Polskiej dziennikarz. – Żaden polski obywatel, który finansuje działanie telewizji publicznej, nie ma żadnego obowiązku wsłuchiwać się w propagandę.
– Zamiast propagandowej zupy, chcemy państwu zaproponować czystą wodę. Nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków. To się właśnie od teraz zaczyna – kontynuował.
– Od jutra "Wiadomości" będą państwu prezentować fotografię świata i dnia. Fotografię, a nie obraz, bo to nie jest to samo. Obraz w tych studiach malowano przez osiem lat, wyłącznie starannie dobranymi barwami – zapowiedział Czyż.
– Dziś nie będzie "Wiadomości", ale jutro podamy państwu informacyjny program Telewizji Polskiej. Niezawodnie o 19.30. Nazywam się Marek Czyż, serdecznie zapraszam – zakończył redaktor.
Utarczki z posłem PiS
Wcześniejsze przecieki informowały, że program zostanie wyemitowany ze studia TVP Sport. Przygotowaniem serwisu mieli zająć się Marek Czyż, Paweł Płuska i Grzegorz Sajór. Na miejscu dziennikarze spotkali posła PiSMateusza Mateckiego, który wspomniał o tym w mediach społecznościowych.
Stare TVP wyemitowało własne "Wiadomości"
Stara ekipa TVP zaprosiła również na swoje, alternatywne wydanie "Wiadomości". Transmisja została wyemitowana w Telewizji Republika i TV Trwam. W studio pojawiła się grupa ludzi z Michałem Rachoniem, Michałem Adamczykiem i Marcinem Tulickim na czele.
Zmiana władzy w TVP
Przypomnijmy, że późnym wieczorem 19 grudnia posłanki i posłowie przyjęli uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP.
W jej wstępie czytamy, że "konstytucyjne prawo obywateli do informacji musi być realizowane przez dostęp do wszechstronnego i uczciwego relacjonowania wydarzeń przez publiczną radiofonię i telewizję oraz poprzez przekaz rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji przez PAP".
W środę (20.12) przed południem kierowany przez Bartłomieja Sienkiewicza resort kultury przekazał, że we wtorek odwołano zarządy mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
Decyzja odbyła się na mocy przepisów Kodeksu spółek handlowych. Na nowego szefa TVP powołany został Tomasz Sygut, który wcześniej był m.in. wicedyrektorem TVP Info i sekretarzem programowym TVP Polonia.