W sylwestra na pewno nie będzie zimy. Pogoda jednak zaskoczy tej nocy i w Nowy Rok
redakcja naTemat
31 grudnia 2023, 13:56·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 grudnia 2023, 13:56
Tej nocy Polacy przywitają Nowy Rok. Sylwester zapowiada się jednak dość ciepły jak na koniec grudnia. Kolejne dni przyniosą powolne ochłodzenie i w połowie stycznia do Polski wróci zima.
Reklama.
Reklama.
Popołudnie w sylwestra przyniesie temperaturę maksymalną od 1°C na północnym wschodzie, około 5°C w centrum i nad morzem, do 8°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.
Pogoda na sylwestra i Nowy Rok
Całkiem dobra pogoda będzie też w nocy, ale może popadać. "Na północnym wschodzie wysokość opadów do około 10 mm, a przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 10 cm" – podają synoptycy IMGW.
Jak zauważyli, "w ciągu najbliższych dni nie widać powrotu prawdziwej zimy. Pogoda nadal bardziej jesienna". Wynika to z napływu dość ciepłego powietrza znad Atlantyku.
Temperatura minimalna wyniesie na północnym wschodzie od -6°C do -1°C, w dolinach karpackich około -3°C, a na pozostałym obszarze od 0°C do 3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a miejscami porywisty. Tylko w górach może mocniej wiać. Tam możliwe są nawet zamiecie śnieżne.
Podobna pogoda czeka nas też w Nowy Rok. 1 stycznia 2024 roku pojawią się opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie i w górach opady śniegu. Temperatura minimalna wahać się będzie od -5°C na północnym wschodzie do 4°C na północnym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.
Pogoda w styczniu 2024 roku
Jakiej pogody możemy spodziewać się dalej w styczniu? Tego możemy dowiedzieć się z wyliczeń modeli Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, które przedstawiło IMGW. Na początku stycznia czeka nas znaczne ochłodzenie, zaś temperatury znów zaczną spadać poniżej 0 st. C w ciągu dnia. Nocami czeka nas z kolei silny mróz, któremu towarzyszyć będą opady śniegu.
Wszystko wskazuje więc na to, że wraz z początkiem roku 2024 czeka nas powrót prawdziwej zimy z obfitymi opadami śniegu. Prognozy wskazują, słupki rtęci mogą nawet pokazywać minusowe temperatury przez całą dobę.
Zimniejszy niż zazwyczaj będzie również w drugim tygodniu stycznia, opady śniegu będą też przybierać na intensywności. Niektóre scenariusze zakładają, że w niektórych regionach grubość pokrywy śnieżnej przekroczy nawet 20 centymetrów. W kolejnym tygodniu będzie z kolei wciąż chłodno, jednak bliżej średnich wartości temperatury w ostatnich latach.