Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Reklama.
We wtorek serwis The Times of Israel opublikował artykuł dotyczący spotkania, jakie odbyli z polskimi władzami reprezentanci izraelskiej organizacji Project HEART, która zabiega o przyznanie odszkodowań osobom obrabowanym w okresie Holocaustu przez nazistów lub ich spadkobiercom. W trakcie rozmowy - jak stwierdził portal - przedstawiciele polskiego rządu nie przystali na wnioski strony izraelskiej, ale wyrazili gotowość do "poważnego zaangażowania się" w dyskusję o ewentualnych odszkodowaniach.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uściśliło, że do opisywanego spotkania doszło 25 lutego 2013 r. na wniosek organizacji Project HEART (MSZ zaakceptowało jej prośbę o podjęcie rozmów). Uczestniczyli w nim przedstawiciele MSZ, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (wszystkie polskie urzędy były reprezentowane "na poziomie eksperckim lub dyrektorów departamentów").
MSZ podkreśliło, że nie jest planowane zawarcie jakiegokolwiek porozumienia z organizacją Project HEART, "ani z żadną inną organizacją reprezentującą wąską grupę zainteresowanych". Samo spotkanie miało charakter informacyjny i powtórzono na nim stanowisko strony polskiej, która uważa, że w Polsce nie należy wprowadzać żadnych nowych regulacji dotyczących kwestii wypłacania odszkodowań za utracone w czasie Holokaustu mienie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Spotkanie w żadnym stopniu nie dotyczyło wypłaty odszkodowań „za okres przed lub podczas Holokaustu”. Wprost przeciwnie: strona polska konsekwentnie informuje wszystkich zainteresowanych, iż w polskim systemie prawa nie ma i nie będzie kategorii „mienia holokaustowego” czy „mienia ofiar Holokaustu”. Polskie prawodawstwo w zakresie prywatnych roszczeń w sprawach dotyczących mienia utraconego w wyniku polityki władz PRL nie dzieli roszczących ze względu na ich pochodzenie czy religię. Było to jedno z podstawowych przesłań, jakie przedstawiono delegacji izraelskiej.