nt_logo

"Zgodnie z decyzją MON". Beata Szydło odwołana ze stanowiska w wojskowym szpitalu

Agnieszka Miastowska

11 stycznia 2024, 12:06 · 2 minuty czytania
Była premier Beata Szydło została odwołana ze stanowiska. Straciła funkcję przewodniczącej rady społecznej 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie. Poinformował o tym w czwartek wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.


"Zgodnie z decyzją MON". Beata Szydło odwołana ze stanowiska w wojskowym szpitalu

Agnieszka Miastowska
11 stycznia 2024, 12:06 • 1 minuta czytania
Była premier Beata Szydło została odwołana ze stanowiska. Straciła funkcję przewodniczącej rady społecznej 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie. Poinformował o tym w czwartek wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
Beata Szydło odwołana ze stanowiska w szpitalu wojskowym Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Beata Szydło odwołana ze stanowiska w wojskowym szpitalu

"Zgodnie z wczorajszą decyzją MON pani Beata Szydło została odwołana z funkcji przewodniczącej rady społecznej 5-ego Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie" – napisał na profilu w serwisie X Cezary Tomczyk.


Można powiedzieć, że funkcja przewodniczącej rady społecznej szpitala jest kolejną funkcją, z którą Szydło musiała się pożegnać od momentu, w którym PiS stracił władzę. Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni wcześniej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał ją z Rady Muzeum w Oświęcimiu.

– Nie wiem, jakie kwalifikacje ma Beata Szydło. Wiem, że od dawna chciała zastąpić Piotra Cywińskiego na stanowisku dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jej misją w radzie będzie zapewne upolszczenie Auschwitz – stwierdziła wówczas na łamach "Wyborczej" Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasadorka Polski w Izraelu.

Przypomnijmy, że wiadomość o tym, że Beata Szydło zasiadła w radzie społecznej szpitala wojskowego w Krakowie wyszła na jaw w 2021 r. Europosłanka PiS była w radzie przedstawicielem ministra obrony narodowej.

Marek Sowa z KO nazwał ją wtedy "kolekcjonerką tytułów". "Chce pokazać, że jeszcze coś od niej zależy, ale nie zależy nic" – mówił wówczas, przypominając, że Beata Szydło zasiada też w radzie społecznej Muzeum Ziemi Oświęcimskiej. Teraz Szydło straciła już obydwie funkcje.

Kolejne zwolnienia członków PiS

To nie jedyne odebranie stanowiska przedstawicielom byłej już władzy. Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich również w czwartek 11 stycznia stracił swoją funkcję. Jak przekazał Onet, dziś rano pożegnał się z pracownikami za pomocą e-maila.

"Dzięki ogromnemu Państwa zaangażowaniu udało się stworzyć instytucję, która w sposób odpowiedzialny i profesjonalny podjęła powierzone jej zadania w zakresie ochrony przed powodzią i suszą, zrównoważonego gospodarowania wodami, usług wodnych, ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych" – napisał do pracowników Wód Polskich. Przypomnijmy, że poprzedni prezes, Przemysław Daca, został odwołany ze stanowiska po katastrofie na Odrze. Następnie został zatrudniony w rządowej posadzie, gdzie zajmował się m.in. badaniem tej właśnie ekologicznej katastrofy.  W ciągu ostatnich tygodni Minister aktywów państwowych odwołał ze składu rady nadzorczej PGE nominata poprzedników Zbigniewa Gryglasa, a sama spółka poinformowała o zwołaniu walnego zgromadzenia, które zajmie się zmianami kadrowymi.

"Zbigniew Gryglas został odwołany ze składy rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej – zdecydował minister aktywów państwowych Borys Budka. "Wkrótce kolejne dobre zmiany w spółkach Skarbu Państwa" – napisał na platformie X szef Borys Budka.