Pytanie, które zadano osobom biorącym udział w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, brzmiało: "Jak ocenia pan/i początek rządów Donalda Tuska?"
Wyniki wskazują, że 54,5 proc. odpowiedziało na pytanie pozytywnie. "Zdecydowanie pozytywnie" zaznaczyło 24,2 proc., a na odpowiedź "raczej pozytywnie" postawiło 30,3 proc badanych.
Po drugiej stronie były odpowiedzi negatywne, które zaznaczyło łącznie 40,3 proc. Odpowiedź "zdecydowanie negatywnie" wybrało 31,4 proc. a na "raczej negatywnie" wskazało 8,9 proc.
"Nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 5,2 proc. ankietowanych.
Wyniki kształtują się inaczej w poszczególnych grupach wyborców. W gronie osób głosujących na koalicję KO, Trzeciej Drogi i Lewicy 82 proc. jest zadowolonych z działań rządu. 15 proc. realizowane działania polityczne się nie podobają.
Pod lupę wzięto także drugą stronę światopoglądowej barykady. Wśród wyborców prawicy (Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji) 95 proc. jest niezadowolonych z działań Donalda Tuska i jego gabinetu. Przekonać udało się do nich 4 proc. ankietowanych z tej grupy.
Jak informowaliśmy ostatnio w naTemat.pl, przewaga ugrupowań, które tworzą obecną koalicję rządową, zwiększa się nad Prawem i Sprawiedliwością. Jasno wskazują to wyniki sondażu zrealizowane przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu".
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 21 stycznia, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 32,78 proc. badanych, natomiast oddanie głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 31,69 proc. Różnica dzieląca dwie największe siły polityczne w kraju wynosi nieco ponad 1 pkt proc. i mieści się w granicach błędu statystycznego.
Dodajmy, że w październikowych wyborach PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, czyli w sondażu dla "SE" partia zanotowała spadek o 2,6 pkt proc. KO zyskała z kolei 1 pkt proc. w stosunku do wyborów.
Ostatnie miejsce na podium zajęła w tym sondażu Trzecia Droga, która cieszy się poparciem na poziomie 16,9 proc. W Sejmie znalazłyby się jeszcze Konfederacja (7,89 proc.) oraz Nowa Lewica (7,85 proc.).