Na mapach widać, co się stanie z pogodą. Już nadciąga gwałtowna zmiana
Nina Nowakowska
05 lutego 2024, 10:11·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 lutego 2024, 10:11
Według synoptyków w lutym pogoda ma być wyjątkowo zmienna. Przed nami nadzwyczaj ciepły tydzień, którego zwieńczeniem ma być nawet 15-16 stopni Celsjusza na południu Polski. Niedługo potem nastąpi jednak radykalne odwrócenie sytuacji.
Reklama.
Reklama.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że Europa północna, centralna i wschodnia są w mocy rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Morza Norweskiego, Zatoki Fińskiej i zachodniej Rosji. Z kolei zachód i południe starego kontynentu pozostają w zasięgu wyżu, sięgającego od Atlantyku aż po Morze Czarne. Pogodę wPolsce kształtują niże z północy Europy.
Jaka pogoda w nadchodzącym tygodniu?
Zacznijmy więc od poniedziałku (05.02). Tego dnia na południu prognozuje się umiarkowane opady deszczu. Na północnym wschodzie możliwe są burze z opadem krupy śnieżnej. Temperatura ma osiągnąć od 1°C na Suwalszczyźnie, po około 6°C w centrum do 9°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy może wiać z prędkością nawet do 85 km/h.
W związku z porywistym wiatrem IMGW wydało alerty dla większości kraju. Część z nich to czerwone ostrzeżenia, czyli najwyższy, trzeci stopień alertu. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, ulewnym deszczem, a także gwałtownymi roztopami.
Nawet 16 stopni na południu Polski
Kolejne dni mają być raczej ciepłe. Nie dotyczy to jednak północy kraju, gdzie będzie chłodniej oraz prognozowane są opady mokrego śniegu.
Zupełnie inna aura będzie panować na południu. Tam, pod koniec tygodnia termometry mogą wskazać nawet 15-16 stopni Celsjusza. Synoptycy prognozują, że ochłodzenie nadejdzie dopiero w drugiej połowie miesiąca.
Z powrotem mróz i śnieg
Wspomniany moment przełomowy ma nadejść z 14 na 15 lutego, kiedy wystąpi największa różnica temperatur. Zdaniem portalu twojapogoda.pl, mrozom mają towarzyszyć również opady śniegu.
Miejscami śnieżna pokrywa ma osiągnąć grubość nawet do 10 cm. W niektórych regionach wartości na termometrach spadną aż do -15/-20 stopni Celsjusza.
A kiedy wiosna?
Eksperymentalna prognoza IMGW z połowy stycznia, pokazała, że tegoroczna wiosna może nas bardzo rozczarować. Według synoptyków jej znakiem rozpoznawczym będzie... deszcz.
W lutym czeka nas więcej deszczu niż zwykle w tym miesiącu – suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Temperatura powietrza zostanie zachowana w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
W marcu temperatura powietrza również nas nie zaskoczy i będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady, podobnie jak w lutym, będą wyższe niż przewiduje norma.
Niestety, również w kwietniu nie ma co liczyć na przyjemną aurę. Zgodnie z prognozą IMGW w kwietniu 2024 r. miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z poprzednich 30 lat.