nt_logo

Zapytano Polaków, kto wygra wybory w kwietniu. Ten wynik byłby nie do przełknięcia dla PiS

Adam Nowiński

10 lutego 2024, 09:46 · 2 minuty czytania
Firma United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytała Polaków, kto ich zdaniem wygra w wyborach samorządowych w kwietniu tego roku. Odpowiedzi są miażdżące zarówno dla Prawa i Sprawiedliwości jak i... koalicjantów partii Donalda Tuska.


Zapytano Polaków, kto wygra wybory w kwietniu. Ten wynik byłby nie do przełknięcia dla PiS

Adam Nowiński
10 lutego 2024, 09:46 • 1 minuta czytania
Firma United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytała Polaków, kto ich zdaniem wygra w wyborach samorządowych w kwietniu tego roku. Odpowiedzi są miażdżące zarówno dla Prawa i Sprawiedliwości jak i... koalicjantów partii Donalda Tuska.
Jarosław Kaczyński z pewnością nie byłby zadowolony z takiego rezultatu w wyborach. Fot. Pawel Wodzynski/East News

W sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zadano Polakom pytanie: "Kto Pana/Pani zdaniem wygra najbliższe wybory samorządowe?". Odpowiedzi zaskakują, bowiem na pierwszym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 40,1 proc.


Niecodziennym zdobywcą drugiej lokaty jest... nie, nie jest to PiS! 22,8 proc. ankietowanych, czyli drugi wynik w sondażu, wskazało, że nie wie, kto wygra wybory w kwietniu.

Dopiero na trzecim miejscu z wynikiem 20,5 proc. uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. 13,8 proc. ankietowanych postawiło na Trzecią Drogę, 2,5 proc. na Konfederację i zaledwie 0,3 proc. na Lewicę.

"Rozkładając wiarę w wyborczy sukces na sympatyków poszczególnych ugrupowań, widzimy, że wyborcy PiS-u niezmiennie wierzą w sukces swojego ugrupowania (łącznie aż 61 proc. odpowiedzi). Tak samo jest z wyborcami KO. 73 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej jest zdania, że dowodzone przez Tuska ugrupowanie zwycięży w kwietniu" – czytamy w analizie portalu.

Przełomowy sondaż dla Opinia24 (dawniej Kantar)

Przypomnijmy, że najnowsze, comiesięczne badanie Puls Opinii – Preferencje wyborcze Polaków pracowni Opinia24 pokazało jasno, że Polacy dość tłumnie ruszyliby na wybory, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę.

Sondaż został przeprowadzony na początku lutego i jasno pokazał, że pierwsze trzy miejsca należałyby do Koalicji Obywatelskiej, PiS-u i Trzeciej Drogi. Jak dokładnie wyglądają wyniki dla poszczególnych partii?

Koalicja Obywatelska zdobyłaby 31 proc., Prawo i Sprawiedliwość zajęłoby drugie miejsce z 24 proc. poparcia, Trzecia Droga mogłaby liczyć na głosy 16,8 proc. ankietowanych Polaków. Jak wygląda to w porównaniu do poprzednich badań?

Okazuje się, że Koalicja Obywatelska zyskała, bowiem w styczniu poparcie dla tej partii deklarowało 24,3 proc. ankietowanych. Wzrost poparcia dla tej formacji politycznej skoczył o 6,7 punktu procentowego.

PiS może się obawiać, bo na przestrzeni miesiąca poparcie dla tego ugrupowania spadło. Partia uzyskała wynik o 2,3 punktu procentowego niższy niż w styczniu. Wówczas głos na nią chciało oddać 26,3 proc. respondentów.

Na podium znalazła się też koalicja Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, która zdobyła poparcie w wysokości 16,8 proc. Tym samym osiągnęła wynik gorszy niż w styczniu, ale o pół punktu procentowego w porównaniu do styczniowego badania.

Poza podium znalazła się Lewica z poparciem w wysokości 9,1 proc. – w lutym 9,5. Dalej Konfederacja z wynikiem 8,7 proc. (w ubiegłym miesiącu 10,9 proc.). Bezpartyjni samorządowcy mogliby liczyć na poparcie 1,5 procent badanych, w styczniu 1,7. Na końcu partia: Polska jest jedna, która ma 2,2 proc. poparcia.

Czytaj także: https://natemat.pl/541172,nowy-sondaz-musi-otrzezwic-kaczynskiego-ko-juz-znacznie-wyprzedza-pis