Pogoda w lato zaskoczy! IMGW ujawnił pierwsze prognozy długoterminowe
redakcja naTemat
12 marca 2024, 18:56·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 marca 2024, 18:56
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec. Już wstępnie wiadomo, jak będzie wyglądało lato w tym roku.
Reklama.
Reklama.
Pogoda długoterminowa na lato. IMGW pokazało nowe prognozy
Z prognoz IMGW wynika, że w kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. "Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej" – podali synoptycy. Szczegóły można obejrzeć na mapkach dopasowanych do każdego miesiąca.
Jeśli chodzi o maj, to w całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. IMGW pisze również, że "na południu możliwa miesięczna suma opadów atmosferycznych poniżej normy wieloletniej".
W czerwcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
A w lipcu, jak prognozuje IMGW, "w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, na północy średnia temperatura możliwa w normie". "Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej" – czytamy.
Inne prognozy na lato 2024 roku
Przypomnijmy, że także w Niemczech od pewnego czasu dużo mówi się już także o prognozach pogody na lato 2024 roku. Nowoczesnych danych meteorologicznych wybiegających tak daleko w przyszłość co prawda nie ma, ale wśród Niemców popularny jest tzw. "Kalendarz 100-letni".
Niemiecki "Kalendarz 100-letni" zawiera prognozy pogody, analizę sytuacji ekstremalnych, zjawisk atmosferycznych, plag szkodników oraz wskazówki dotyczące zbiorów. Potoczna nazwa pracy Knauera wywozi się stąd, że w swoich prognozach oparł się on na stuleciach obserwacji innych uczonych, doświadczeniach ludzkości, a wszystko to wsparł wiedzą astronomiczną. Szczegóły tej pogody są pod tym linkiem.