
Tematem dnia okazał się fakt, iż od samego rana Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w całej Polsce przeprowadziła czynności związane z zatrzymaniem osób, a także przeszukaniami miejsc zamieszkania oraz siedzib firm.
Jak poinformowali przedstawiciele samych zainteresowanych, na celownik służb specjalnych trafili m.in. Zbigniew Ziobro i jego dawny zastępca w Ministerstwie Sprawiedliwości – Marcin Romanowski.
W obozie Zjednoczonej Prawicy natychmiast podniesiono wrzawę. Szczególnie ziobryści zarzucają nowym rządzącym z Koalicji 15 października "gangsterkę", "włamanie", czy "SB-ckie metody".
"Dziś rano na polecenie neoprokuratorów Tuska i Bodnara służby włamały się do domu Zbigniewa Ziobro. Wybijali szyby i niszczyli dom" – oskarża Patryk Jaki, który tymczasowo kieruje Suwerenną Polską.
Jak oceniasz działania służb specjalnych i PK wobec Zbigniewa Ziobry?
1436 odpowiedzi
W jakiej sprawie ABW weszło do domu Zbigniewa Ziobry? "Przekroczenie uprawnień i niedopełnienia obowiązków"
W emocjach szybko umknęła informacja o tym, na jakiej podstawie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła wtorkowe działania. O tym przypomina tymczasem rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Jacek Dobrzyński
rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński
Rzecznik Tomasza Siemoniaka w przekazanym mediom komunikacie dodaje, że śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – tj. czynów z art. 231 § 1 i 2 k.k. "Osoby zatrzymane zostaną przekazane do dyspozycji Prokuratury, która będzie podejmować decyzje co do zastosowania ewentualnych środków zapobiegawczych" – zaznaczył Dobrzyński.
Zobacz także
Czynności ABW zlecił zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. W tle... kontrowersyjny egzorcysta
"Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. (...) Ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS" – informuje natomiast sama Prokuratura Krajowa.
Z nieoficjalnych doniesień wynika, że w sprawie chodzi przede wszystkim o możliwe nieprawidłowości w dotowaniu środkami z Funduszu Sprawiedliwości ośrodka "Archipelag", który buduje kontrowersyjny egzorcysta ks. Michał Olszewski i jego Fundacja Profeto.
QUIZ: Jak dobrze znasz skład nowego rządu Donalda Tuska?
1 / 10 Na początek coś prostego: Kto jest nowym ministrem sprawiedliwości?
Do ostatnich wydarzeń odniósł się już także minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. "Dzisiejsza akcja prokuratury i służb to jasny sygnał, że polskie państwo działa. I nie ma już 'kasty bezkarnych" – stwierdził w krótkim komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
"Kto popełnił przestępstwo, ten będzie za nie odpowiadał. To prosta zasada" – dodał szef MSWiA.