Historyczna Wielka Sobota. Padł rekord temperatury w marcu.
Historyczna Wielka Sobota. Padł rekord temperatury w marcu. Fot. WXCharts/zrzut ekranu
Reklama.

Historyczna Wielka Sobota w pogodzie. Padł rekord temperatury w marcu

"Na stacji synoptycznej Tarnów najwyższa zanotowana temp. to 25,5°C" – pochwaliło się IMGW w Wielką Sobotę w serwisie X.

Na stacjach telemetrycznych to:

  • 26,4°C Tarnów
  • 25,7°C Kraków Wola Justowska.
  • "Powyższe wartości pochodzą z danych operacyjnych i mogą ulec zmianie, a po godz. 19 będą dane z termometrów maksymalnych" – przekazali synoptycy.

    Sonda

    Czy planujesz jakąś aktyność na powietrzu w ten weekend?

    11 odpowiedzi

    Jeśli chodzi o sam weekend świąteczny, to z prognoz IMGW wynika, iż wielkanocny weekend będzie ciepły i pogodny, ale miejscami możliwy jest przelotny deszcz – w piątek na północy, a w niedzielę i poniedziałek również na zachodzie.

    "Bez opadów tylko wschodnia część kraju. Uwaga na chwilami dość silny i porywisty wiatr, szczególnie na południu" – przestrzegają synoptycy.

    Jednak jak już tłumaczyliśmy w naTemat.pl, tak wysokie temperatury na przełomie marca i kwietnia nie są jednak normalne dla Europy Środkowej i kto zapomniał, że pogodowa sielanka jest też przejawem kryzysu klimatycznego, temu – czasami brutalnie – ma to zostać przypomniane tuż po świętach wielkanocnych.

    Czytaj także:

    Podobnie sprawy mają się z warunkami atmosferycznymi w tegoroczną Wielkanoc w Niemczech, Czechach, na nizinnych obszarach Austrii i Słowacji, a tym bardziej na Węgrzech. Do Europy Środkowej  – przez Włochy i Bałkany – ciągną bowiem masy gorącego powietrza (i pyłu) znad Sahary. Prognoza pogody na początek kwietnia 2024.

    Jak dobrze znasz kultowe teksty z polskich komedii? [QUIZ]

    logo
    Quiz

    1 / 12 Co w "Misiu" odpowiedziała babcia na słowa wnuczka: "Babciu, ja będę za Heroda"?

    Fot. kadr z filmu "Miś"

    W samym przepływie powietrza w ten sposób nie ma wiele dziwnego, ale obserwowane aktualnie skutki znacząco odbiegają od norm wieloletnich. Średnia temperatura powietrza w Polsce na przełomie marca i kwietnia to zwykle 12 stopni Celsjusza w dzień i nieco powyżej zera nocami. W okresie wielkanocnym będzie tymczasem o ponad 10 stopni wyższa. Szczegóły są w tym tekście naTemat.pl.

    Czytaj także: