Osoby spoglądające w czerwcowe kalendarze mogą być bardzo zaskoczone. Jeżeli szukaliście tam Bożego Ciała, to na pewno go tam nie znajdziecie. Rok 2024 jest pod tym względem bardzo wyjątkowy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Boże Ciało to jeden z 13 dni wolnych od pracy w 2024 roku. Święto to zawsze przypada w czwartek i najczęściej obchodzimy je w czerwcu. Tym razem będzie jednak inaczej. Procesje z hostią i dziećmi sypiącymi kwiatki na ulicach miast oraz wsi wyruszą w innym miesiącu.
Kiedy Boże Ciało w 2024 roku? Odświętne stroje będą potrzebne wcześniej
Tegoroczna Wielkanoc przypadła wyjątkowo wcześnie. Do stołów zasiedliśmy 31 marca, a świętowanie trwało również 1 kwietnia. Właśnie dlatego inne, ważne dla katolików święta, w tym roku będą miały miejsce znacznie wcześniej.
Zielone Świątki, czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzony jest 49 dni po Wielkanocy. Zawsze ma miejsce w niedzielę i jest jednym z 13 dni wolnych od pracy. W tym roku wierni będą obchodzić to święto już 19 maja.
Z Wielkanocą i Zielonymi Świątkami związana jest również data Bożego Ciała. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym, uroczystość tę obchodzi się 60 dni po Wielkanocy i w czwartek po oktawie (8 dni) Zielonych Świątków. Właśnie dlatego procesje w kościołach ruszą już 30 maja, a nie jak w minionych latach w czerwcu. Oznacza to również, że popularna "czerwcówka" przypadnie w tym roku na przełomie dwóch miesięcy.
Co takiego świętujemy w Boże Ciało?
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało, to jedno z ważniejszych wydarzeń w kościele katolickim. W Polsce obchodzi się je od XIV wieku. Jest to jedno ze świąt nakazanych, podczas których wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.
Jak wskazuje nazwa, w trakcie tego dnia najważniejsze są ciało i krew Chrystusa. Właśnie dlatego, zgodnie z tradycją, tego dnia w kościołach ruszają procesje, podczas których ulicami miast księża niosą Najświętszy Sakrament. Co ciekawe, uroczyste orszaki wyruszają z kościołów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Z tym świętem związany jest jeszcze jeden, choć nieformalny zwyczaj. Biskupi poszczególnych diecezji bardzo często udzielają dyspensy na piątek po Bożym Ciele. Jeżeli do tego dochodzi, wierni są wówczas zwolnieni z obowiązku przestrzegania postu. W zamian za modlitwę mogą raczyć się np. kiełbasą z grilla.
Kiedy kolejne dni wolne od pracy w 2024 roku?
Jak już wspomnieliśmy, w kalendarzu mamy 13 dni wolnych od pracy. Kilka z nich jest już za nami. Od obowiązków służbowych byliśmy zwolnieni 1 i 6 stycznia, czyli w Nowy Rok i Święto Trzech Króli. Kolejnymi dwoma dniami była Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny.
Do pracy w 2024 roku nie pójdziemy również:
1 maja – Święto Pracy
3 maja – Święto Konstytucji 3 maja
19 maja – Zielone Świątki
30 maja – Boże Ciało
15 sierpnia – Dzień Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny