Koniec spekulacji wokół wyboru nowego prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na czele jednego z najważniejszych projektów stanie Filip Czernicki. Dotychczas był pełniącym obowiązki prezesa.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W piątek 12 kwietnia PAP poinformowało o wyborze nowego prezesa CPK. Po "okresie próbnym", czyli przejęciu w styczniu 2024 roku funkcji pełniącego obowiązki prezesa, oficjalnie stery w spółce przejmuje Filip Czernicki. Był on od lat związany z PPL i wieloma polskimi lotniskami. W CPK pełnił wcześniej rolę przewodniczącego rady nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Filip Czernicki nowym prezesem CPK
Jak czytamy na oficjalnej stronie CPK, Czernicki jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym i wykładowcą akademickim. Jego specjalizacją jest prawo lotnicze, spółek i organizacji pozarządowych. Posiada on również bogate doświadczenie w zakresie rozwoju portów lotniczych na terenie naszego kraju.
Czernicki miał być odpowiedzialny m.in. za rozwój Lotniska Chopina. Jego podstawowym zadaniem była rozbudowa największego portu w naszym kraju do przepustowości granicznej, a także przebudowa dróg wokół stołecznego lotniska. Wcześniej pracował również przy uruchamianiu lotniska w Modlinie. Był także związany z portem w Szczecinie.
Podczas pracy nad CPK czeka go wiele wyzwań. Projekt obejmuje bowiem nie tylko budowę pierwszego w Polsce megalotniska, ale również powstanie tras szybkiego ruchu, autostrad, a także nowych linii kolejowych. Łatwo nie będzie również ze względu na głosy wielu sceptyków, którzy uważają, że budowa lotniska w Baranowie jest bezsensowna i nieopłacalna.
Filip Czernicki angażuje się w darmową pomoc prawną
Działalność związana z CPK, a także polskim lotnictwem, to niejedyne zajęcia, na których skupia się Czernicki. Jak czytamy w jego krótkim biogramie, od wielu lat jest zaangażowany we współpracę z organizacjami społecznymi. W jej ramach uruchamia m.in. darmowe poradnie prawne dla Polaków i Ukraińców.
"Koordynator programów pro bono Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie i członek Rady OIRP, koordynator pomocy bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców z Ukrainy w ramach organizacji European Lawyers in Lesvos (ELIL), wieloletni Prezes Global Alliance for Justice Education" – czytamy w poświęconej Czernickiemu notatce na stronie CPK.
Nowy prezes CPK studiował w Polsce na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Szkole Prawa Niemieckiego prowadzonej we współpracy z Universität Bonn. Biegle posługuje się trzema językami obcymi – angielskim, niemieckim i rosyjskim.
Porządki w CPK. Podziękowali poprzedniemu prezesowi
W styczniu rada nadzorcza CPK podjęła decyzję o odwołaniu dwóch z trzech członków zarządu spółki. Stanowiska stracili wówczas prezes Mikołaj Wild, a także odpowiedzialny za inwestycje kolejowe Radosław Kantak.
Poprzednie władze spółki nie należały do tanich. Jak poinformowało samo CPK, od początku swojego istnienia zarząd otrzymał 11 mln zł. Na tę kwotę składają się pensje, a także nagrody. Podczas wewnętrznego audytu okazało się, że tylko w 2023 roku członkowie zarządu otrzymali 746 tysięcy złotych z tytułu nagród.
Ogromne środki w minionych latach poświęcane były również na promocję nieistniejącego jeszcze lotniska. Na ten cel miało zostać przeznaczonych aż 27 milionów złotych. Co istotne, z audytu wynika, że ponad połowa z tej kwoty została wydana w 2023 roku, a więc na chwilę przed wyborami parlamentarnymi.