W czwartek doszło do dość niespodziewanej wizyty w naszym kraju zastępcy kanclerza Olafa Scholza. Odpowiedzialny za gospodarkę RFN wicekanclerz Robert Habeck odwiedził bowiem niemieckich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Była to już druga wizyta tak ważnego niemieckiego przedstawiciela w ostatnich dniach w Polsce. W środę do Warszawy przyjechał z kolei generał dowódca Bundeswehry Carsten Breuer.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
O wizycie ministra gospodarki i ochrony klimatu RFN Roberta Habecka poinformował w serwisie X niemiecki ambasador w Polsce.
Nagła wizyta zastępcy Scholza w Polsce. Odwiedził niemieckich żołnierzy
"Wicekanclerz Robert Habeck odwiedził niemieckich żołnierzy w Rzeszowie. Stacjonują oni w Polsce, by wspólnie z polskimi żołnierzami zapewniać wojskowe wsparcie logistyczne dla Ukrainy" – napisał ambasador Viktor Elbling. Podkreślił również, że "Niemcy są drugim co do wielkości dawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy".
Habeck po wizycie w Polsce pojawił się w Kijowie. "Uczciliśmy pamięć poległych obrońców, którzy oddali życie w walce z rosyjską agresją" – przekazała w relacji z tej wizyty wicepremierka Ukrainy Julija Swyrydenko.
Wracając jednak do naszego kraju, była to już druga wizyta tak znaczącego niemieckiego przedstawiciela w Polsce. W środę Warszawę odwiedził z kolei dowódca Bundeswehry generał Carsten Breuer.
Szef Bundeswehry także odwiedził w tym tygodniu Warszawę
W relacji z tego spotkania na platformie X wojskowy przekazał, iż Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO, o czym rozmawiał z gen. Wiesławem Kukułą, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
"Gen. Carsten Breuer: Inauguracyjna wizyta i pełne zaufania rozmowy z moim polskim odpowiednikiem gen. Kukułą na temat 3 jasnych priorytetów: konkretne projekty współpracy wojskowej, Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO, szkolenie wojskowe i materiały dla Ukrainy" – taki wpis na platformie X zamieścił gen. Carstena Breuera, a w polskim tłumaczeniu niemiecki ambasador.
Wizytę skomentowało też polskie wojsko. "Współpraca wojskowa Polski i Niemiec w ramach Unii Europejskiej i NATO, aktualna sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu oraz dalsze zaangażowanie obu państw w pomoc wojskową i humanitarną Ukrainie to główne zagadnienia poruszone podczas spotkania szefów obrony Polski i Niemiec w Sztabie Generalnym WP" – poinformowano.
Polska ma szansę dołączyć do projektu European Sky Shield Initiative
Sztab Generalny WP przekazał jednocześnie, iż "generałowie Carsten Breuer i Wiesław Kukuła rozmawiali także o międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych z udziałem obu armii oraz o przyszłych projektach obronnych i potencjalnych efektach, wzmacniających bezpieczeństwo w regionie. Dyskutowano też o inicjatywie europejskiej obrony powietrznej European Sky Shield Initiative (ESSI)".
Jak wspominaliśmy w naTemat.pl temat akcesji Polski do European Sky Shield Initiative wrócił w połowie kwietnia.
– Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia. Dlatego cieszę się, że pani premier pozytywnie zareagowała na moją intencję, aby Polska dołączyła do projektu w Europie, który będzie budował kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi – oznajmił premier Donald Tusk po wizycie, którą w Warszawie złożyła szefowa duńskiego rządu Mette Frederiksen.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.