nt_logo

"Moment jest krytyczny". Tusk po szczycie RE przestrzega ws. przebiegu wojny w Ukrainie

Natalia Kamińska

18 kwietnia 2024, 21:06 · 2 minuty czytania
Premier Donald Tusk wziął w czwartek udział w posiedzeniu Rady Europejskiej. W drodze powrotnej do Polski rozmawiał z dziennikarzami m.in. o sytuacji w Ukrainie. Padły tam ważne słowa o tym, że obecnie jesteśmy w "momencie krytycznym" tej wojny.


"Moment jest krytyczny". Tusk po szczycie RE przestrzega ws. przebiegu wojny w Ukrainie

Natalia Kamińska
18 kwietnia 2024, 21:06 • 1 minuta czytania
Premier Donald Tusk wziął w czwartek udział w posiedzeniu Rady Europejskiej. W drodze powrotnej do Polski rozmawiał z dziennikarzami m.in. o sytuacji w Ukrainie. Padły tam ważne słowa o tym, że obecnie jesteśmy w "momencie krytycznym" tej wojny.
Tusk alarmuje po RE: Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny. Fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

Premier Donald Tusk przypomniał mediom, że to państwa narodowe decydują o przekazaniu broni, a Rada Europejska nie ma na to wpływu. Wskazał jednocześnie, że Polska nie może wysłać Ukrainie swoich systemów Patriot, gdyż jest państwem frontowym.


Tusk alarmuje po RE: Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

– Nastroje może nie są minorowe, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że moment jest krytyczny, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny – powiedział mediom Tusk.

– Jesteśmy po posiedzeniu Rady Europejskiej. Trwało trochę dłużej niż zakładaliśmy. To, co z polskiego punktu widzenia najistotniejsze to oczywiście kwestie bezpieczeństwa. Tradycyjnie już było z prezydentem Zełenskim, który bardzo wyraźnie podkreślał tę natychmiastową potrzebę dostarczenia Ukrainie jakichkolwiek systemów, które mogłyby zwalczać rosyjskie rakiety i drony – tłumaczył dalej szef rządu.

Przypomniał również o tym, że "Niemcy dały ten przykład, przekazując kolejny system Patriot Ukrainie i wezwały te kraje, które dysponują podobnymi możliwościami jak Niemcy, aby także dołączyły się do tej inicjatywy".

– W konkluzjach Rady Europejskiej znalazł się też zapis o tym, że UE będzie wspierała i podejmie także działania na rzecz bezpieczeństwa w powietrzu nad Ukrainą. To jest też coś nowego. To nie ma w tej chwili praktycznego znaczenia, bo Unia jako taka nie ma co wysłać, ale wyrażona została wspólna intencja, że Europa bierze na siebie także w jakimś sensie taką odpowiedzialności za bezpieczeństwo na niebie nad Ukrainą – kontynuował premier Polski.

Polska również chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo

Jednocześnie nasz kraj w ostatnim czasie bardziej dba o swoje bezpieczeństwo ze względu na niejasne plany Rosji w przyszłości. Jak wspominaliśmy w naTemat.pl w połowie kwietnia wrócił temat akcesji Polski do European Sky Shield Initiative.

– Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia. Dlatego cieszę się, że pani premier pozytywnie zareagowała na moją intencję, aby Polska dołączyła do projektu w Europie, który będzie budował kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi – oznajmił premier Donald Tusk po wizycie, którą w Warszawie złożyła szefowa duńskiego rządu Mette Frederiksen.

W praktyce chodzi tu o przyjęcie złożonej już w 2022 roku propozycji kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby budowaną po zachodniej stronie Odry "Eiserne Kuppel" rozciągnąć daleko poza granice RFN. Szczegóły opisaliśmy w tekście pod tym linkiem.

Czytaj także: https://natemat.pl/552548,nagla-wizyta-zastepcy-scholza-w-polsce-odwiedzil-niemieckich-zolnierzy