nt_logo

Zapomnij o wylegiwaniu się na leżaku w Grecji. Rząd w Atenach wprowadza drakońskie prawo

Klaudia Zawistowska

22 kwietnia 2024, 14:13 · 3 minuty czytania
Słońce, szum morza i leżak nad jego brzegiem. Tak pewnie zdaniem wielu osób powinny wyglądać idealne wakacje w Grecji. Jednak miejscowi mieli inne zdanie. Od roku walczyli o "uwolnienie plaż" i usunięcie z nich nie tylko leżaków. Teraz dopięli swego.


Zapomnij o wylegiwaniu się na leżaku w Grecji. Rząd w Atenach wprowadza drakońskie prawo

Klaudia Zawistowska
22 kwietnia 2024, 14:13 • 1 minuta czytania
Słońce, szum morza i leżak nad jego brzegiem. Tak pewnie zdaniem wielu osób powinny wyglądać idealne wakacje w Grecji. Jednak miejscowi mieli inne zdanie. Od roku walczyli o "uwolnienie plaż" i usunięcie z nich nie tylko leżaków. Teraz dopięli swego.
Plaże w Grecji nie do poznania. Takie widoki będą coraz rzadsze Fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Greckie plaże nie do poznania. Wszystko za sprawą nowego prawa, które "zwraca je mieszkańcom". Przypomnijmy, że już przed rokiem popularność na wyspach zdobył "ruch ręcznikowy", który walczył o to, żeby znad brzegu morza zniknęły tysiące leżaków. Teraz dopięli swego, a nawet osiągnęli znacznie więcej.


Koniec z leżakami na plażach w Grecji

Zgodnie z nowymi przepisami na 198 plażach w całej Grecji nie będzie można rozstawiać leżaków. Chodzi o obszary znajdujące się na chronionym terenie Natura 2000. Dotychczas rozłożenie parasoli i łóżek słonecznych było tam możliwe po uzyskaniu odpowiedniej koncesji. Teraz nie będzie już takiej opcji.

To jednak nie wszystko. Nowe przepisy, za które odpowiadają ministrowie związani z finansami i środowiskiem, wyznaczyli znacznie dłuższą listę zakazów. Na wspomnianych wcześniej 198 plażach nie będzie można ustawiać pojazdów mechanicznych, puszczać głośnej muzyki, prowadzić małej gastronomii np. przy udziale wózków, czy przyczep, a nawet organizować zajęć sportowych i wypożyczać sprzętu wodnego.

Zmiany obejmą również pozostałe plaże. W życie wejdą nowe przepisy dotyczące wydawania koncesji m.in. na rozstawianie leżaków. Celem rewolucji jest "oddanie" plaż mieszkańcom. Dotychczas w wielu miejscach nie mogli oni za darmo rozłożyć ręcznika i korzystać z wypoczynku nad brzegiem morza, bo nie było na to miejsca. Za złamanie nowych zasad przewidziano surowe kary, a nawet wydanie zakazu prowadzenia działalności.

Wakacje w Grecji będą droższe. W życie wchodzą nowe przepisy

Tegoroczny sezon wakacyjny w Grecji będzie inny nie tylko ze względu na znacznie mniejszą liczbę leżaków na plażach, ale również z powodu podatków. Po decyzji polityków w górę pójdzie lokalna opłata klimatyczna.

Jak podaje serwis thepresident.gr, zmiany weszły w życie już w marcu 2024 roku. Wysokość opłaty uzależniona jest od terminu przyjazdu, a także od tego, jakiej klasy hotel wybierzemy. Od marca do października za pobyt w jedno lub dwugwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić 1,5 euro za noc. Ta sama zasada tyczy się osób nocujących w wynajętych mieszkaniach.

Jeszcze więcej zapłacą ci, którzy zdecydują się na bardziej luksusowe wakacje. W hotelach trzygwiazdkowych opłata wzrosła z 1,5 do 3 euro za noc. Hotel czterogwiazdkowy oznacza wydatek na poziomie 7 euro (wcześniej 3). Najwięcej zapłacą ci, którzy wybiorą hotele pięciogwiazdkowe lub wynajmą luksusowe wille. Tam opłata klimatyczna może wynosić nawet 10 euro za noc. Dotychczas było to 4 euro. W pozostałych miesiącach wydatki związane z podatkiem będą o wiele niższe i wyniosą od 0,5 do 4 euro za dobę.

***

Rozwiąż nasz quiz!

Darmowe wakacje w Grecji dla Polaków. Wystarczy spełnić jeden warunek

Przypominamy, że wielu Polaków może w tym roku spędzić darmowe wakacje w Grecji, a dokładnie na wyspie Rodos. Wystarczy spełnić jeden warunek. Oferta specjalnego e-vouchera skierowana jest do osób, które zostały ewakuowane podczas ubiegłorocznych pożarów lasów na wyspie.

Czytaj także: https://natemat.pl/552989,polacy-jedna-z-poteg-wakacyjnego-raju

Na Rodos można spędzić 7 dni, a turyści dostali do wyboru dwa przedziały czasowe. Darmowy urlop mogą zaplanować między 10 kwietnia a 31 maja lub 1 października a 15 listopada. O szczegółach programu pisaliśmy niedawno na łamach naTemat.