nt_logo

Czy da się zmienić chrzestnego? Sprawdziliśmy, co na kościelne prawo

Klaudia Zawistowska

23 kwietnia 2024, 19:09 · 2 minuty czytania
Propozycja bycia rodzicem chrzestnym to w wielu rodzinach duży zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. I nie chodzi tu tylko o rozpieszczanie chrześniaka i obdarowywanie go prezentami. Na rodzicu chrzestnym ciążą bowiem ważne obowiązki, których nie da się pozbyć.


Czy da się zmienić chrzestnego? Sprawdziliśmy, co na kościelne prawo

Klaudia Zawistowska
23 kwietnia 2024, 19:09 • 1 minuta czytania
Propozycja bycia rodzicem chrzestnym to w wielu rodzinach duży zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. I nie chodzi tu tylko o rozpieszczanie chrześniaka i obdarowywanie go prezentami. Na rodzicu chrzestnym ciążą bowiem ważne obowiązki, których nie da się pozbyć.
Rodzicem chrzestnym jest się na zawsze Fot. Matti Kolho/East News

Świat się zmienia, a wiele osób przechodzi kryzysy wiary lub wręcz opuszcza szeregi Kościoła. W związku z tym rodzą się kolejne pytania – czy można zmienić chrzestnego, jeżeli ten przestał praktykować i nie wywiązuje się ze swojej roli? Praktycznie jest to niemożliwe, ale istnieje obejście tej zasady.


Chrzestny będzie nim na zawsze

Zasady kościoła katolickiego są bardzo jasne. Zgodnie z prawem kanonicznym osoba, która zgodziła się zostać rodzicem chrzestnym, będzie nim już na zawsze. Z tego obowiązku zwalnia go jedynie śmierć. Dlatego nawet jeżeli przestanie praktykować wiarę, nadal będą ciążyły na nim powinności.

Z tego powodu księża przestrzegają rodziców, a także przyszłych chrzestnych, aby ci podejmowali rozsądne i odpowiedzialne decyzje. "Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki" – czytamy w prawie kanonicznym.

Czy można zmienić chrzestnego? W prawie pojawiła się furtka

Co jednak, kiedy z różnych powodów rodzic chrzestny nie może dłużej należycie spełniać swojej roli? Jak informuje kancelaria Salomon specjalizująca się w prawie kościelnym, pojawił się wyjątek. Istnieje bowiem szansa na wyznaczenie zastępcy rodzica chrzestnego.

Taką koncepcję przyjęła Stolica Apostolska, jednak ostatecznie decyzja o wyznaczeniu zastępcy podejmowana jest przez biskupa diecezjalnego. Dodatkowo wyznaczenie nowej osoby pełniącej obowiązki rodzica chrzestnego jest możliwe tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. Jeśli jednak do tego dojdzie, nazwisko zastępcy jest wpisywane do aktu chrztu dziecka.

Kandydat będzie musiał również złożyć proboszczowi lub jego delegatowi specjalne oświadczenie. Ma w nim obowiązek oświadczyć, że zdaje sobie sprawę z obowiązków, jakie wynikają z funkcji rodzica chrzestnego.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym? Wiele osób traci to prawo

Kwestia tego, kto może pełnić funkcję rodzica chrzestnego, została jasno wyjaśniona w prawie kanonicznym. Osoba ta powinna mieć ukończone szesnaście lat, choć w wyjątkowych sytuacjach może być młodsza. Konieczne jest za to bycie praktykującym katolikiem, który przystąpił do sakramentów bierzmowania i pierwszej komunii.

Czytaj także: https://natemat.pl/553070,znany-duchowny-wskazal-problemy-kosciola-postanowil-uderzyc-w-feministki

Chrzestnymi nie mogą zostać osoby, na które nałożono kary kanoniczne. Dziecka do chrztu nie mogą trzymać rozwodnicy, a także osoby, które np. nie uczęszczały na lekcje religii w szkole. Dodatkowo, aby zostać chrzestnym, należy przedstawić odpowiednie zaświadczenie wydane przez proboszcza parafii, do której się należy.