Michał Boni: Kościół dostanie 100 mln zł

Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
- Nie chodzi o oszczędzanie, ale o środek ciężkości - powiedział minister administracji i cyfryzacji o rządowym projekcie zmian w finansowaniu Kościołów.


- Zasady emerytalne powinny być powszechne - uważa rząd i w ślad za pomysłem podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku życia publikuje nowy projekt ustawy - tym razem związanego z finansowaniem Kościoła.

Od 1 stycznia 2014 roku, w założeniu rządu, składki osób duchownych będą płacić Kościoły, a Polacy będą mogli przekazywać na rzecz wybranego przez siebie związku wyznaniowego 0,3 proc. podatku - Po usamodzielnieniu składki należy zlikwidować Fundusz Kościelny - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister administracji i cyfryzacji.

Księża zapłacą podatki, Kościół nie będzie finansowany z budżetu


Propozycję rząd przedstawi do konsultacji podczas jutrzejszego spotkania ze związkami wyznaniowymi. - Uważamy to za ważny początek dyskusji o finansowaniu Kościołów w Polsce - zaznaczył Michał Boni.

Czy państwo zaoszczędzi na usamodzielnieniu się instytucji kościelnych? - Nie chodzi o oszczędności, ale o środek ciężkości - zaznaczył Boni. Minister administracji i cyfryzacji uważa, że dla obywatela ważne jest, aby podejmował świadomy wybór, czy środki z jego podatku zostaną przekazane jakiemukolwiek Kościołowi. Boni szacuje jednak, że z odpisów podatku Kościoły mogą otrzymać ok. 100 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...