Koalicja Obywatelska z wieloma dużymi projektami czeka na pozytywny dla siebie wynik przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Chodzi o to, żeby najważniejszych ustaw Andrzej Duda nie mógł już zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Jak się okazuje, po zmianie na fotelu prezydenckim ruszyć ma procedowanie m.in. "nowego ładu medialnego".
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rąbka tajemnicy w tej sprawie w poniedziałkowy wieczór uchyliłBartłomiej Sienkiewicz. – Spokojnie, trwają w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace nad nowym ładem medialnym. W tym roku jeszcze pewnie będzie opublikowany. Jak się zmieni prezydent, będzie uchwalone i podpisane – oznajmił były szef wspomnianego resortu podczas spotkania online z sympatykami Platformy Obywatelskiej.
Tymi informacjami Sienkiewicz podsumował pytania w sprawie kolejnego blamażu odpowiedzialnych za nadzór nad mediami instytucji, w których wciąż dominują ludzie kojarzeni z Prawem i Sprawiedliwością.
Wszakże przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przegrał właśnie proces dotyczący rekordowo wysokiej kary, którą w ubiegłym roku nałożył na Radio ZET.
A to nie jedyne kłopoty Macieja Świrskiego, gdyż przedstawiciele Koalicji 15 października i jego zamierzają postawić przed Trybunałem Stanu. We wniosku, jaki już wkrótce ma trafić na biurko marszałka Sejmu Szymona Hołowni, autorzy wskazali aż jedenaście zarzutów.
Osobne problemy Świrski ma natomiast w związku z tym, że 17 regionalnych rozgłośni publicznych zarzuca KRRiT, iż nie otrzymują należnych im środków z abonamentu. Uruchomiły one w tej sprawie wspólną kampanię informacyjną.
Kto w 2025 roku zostanie nowym prezydentem? Oto nazwiska faworytów
A kto miałby być prezydentem podpisującym ustawy, o których wspomniał Bartłomiej Sienkiewicz? Z najnowszego sondażu wynika, że przynajmniej w pierwszej turze wyborów prezydenckich największym poparciem powinien cieszyć się reprezentant Koalicji Obywatelskiej.
Rafała Trzaskowskiegowskazało 29,6 proc. uczestników badania, jakie w połowie maja pracownia United Surveys przeprowadziła na zlecenie WP.pl. Szansę na wejście do drugiej tury miałby też Mateusz Morawiecki. Przedstawiciel PiS cieszy się aktualnie poparciem na poziomie 25,5 proc. i sporą przewagą nad kolejnymi politykami podejrzewanymi o prezydenckie ambicje.
QUIZ: Kto to powiedział - Kaczyński czy Tusk?
Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi uzyskał 13,8 proc. głosów, Krzysztofa Bosaka z Konfederacji poparło 9,3 proc. badanych, a 4,4 proc. zadeklarowało oddanie głosu na Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.
Co ważne, duża grupa wyborców zgłosiła, że na rok przed wyborami prezydenckimi nie ma jeszcze wyrobionej opinii. Niezdecydowanych w sondażu United Surveys było aż 17,4 proc.