Rozległa strefa buforowa powstanie przy granicy z Białorusią. Rząd przygotował rozporządzenie, które wprowadza zakaz przebywania w prawie trzydziestu strefach na Podlasiu. To efekt wydarzeń, do których dochodzi w ostatnim czasie na wschodnich rubieżach kraju.
Reklama.
Reklama.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało regulacje, na mocy których zabronione będzie poruszanie się w 26 miejscach w powiecie hajnowskim i jednym w pow. białostockim (województwo podlaskie), w pasie przylegającym bezpośrednio do granicy z Białorusią.
Zakaz trafi teraz do szybkich konsultacji. Jeśli zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, wejdzie w życie już 4 czerwca. Ma obowiązywać przynajmniej 90 dni, później – jeśli będą tego wymagać okoliczności – może zostać przedłużony.
Napięta sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Atak na polskiego żołnierza
Decyzja przygotowana przez resort Tomasza Siemoniaka jest odpowiedzią na wydarzenia, do których dochodzi na granicy z Białorusią. Każdego dnia polscy mundurowi zatrzymują dziesiątki, a nawet setki osób próbujących nielegalnie przedostać się ze Wschodu na teren Unii. Kilka dni temu jeden z migrantów ugodził nożem żołnierza. W tym samym czasie rannych zostało też dwóch pograniczników.
W związku z napiętą sytuacją, w środę na Podlasie udał się Donald Tusk. Po spotkaniu ze służbami w Dubiczach Cerkiewnych, szef rządu powiedział, że osoby forsujące umocnienia, nie są azylantami.
– Mamy do czynienia ze sprawną i zorganizowaną akcją łamania polskiej granicy i prób destabilizacji państwa – stwierdził premier. Tusk po raz kolejny wyraził zdanie, że sytuacja ta wpisuje się w wojnę hybrydową prowadzoną przez wschodnie służby.
Strefa buforowa na Podlasiu. Gdzie będzie zakaz wstępu
Strefa buforowa obejmie aż 11 obrębów ewidencyjnych w gminie Czeremcha (powiat hajnowski). Zakaz przebywania ma obowiązywać w miejscowościach Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Berezyszcze, Stawiszcze, Połowce, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża i Pohulanka.
Oprócz tego projekt MSWiA przewiduje ograniczenia także w 6 miejscowościach gminy Dubicze Cerkiewne, jakimi są: Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon. Do tego należy doliczyć 4 lokalizacje w gminie Kleszczele: Dobrowoda, Kuraszewo, Policzna, Biała Straż.
Kolejny obszar obejmuje Wierzchowskie w gminie Hajnówka. W rozporządzeniu wskazano także miejscowości Podolany i Zastawa Krzyże w gminie Białowieża oraz Gruszki, Stare Masiewo i Masiewo Nowe (gmina Narewka). Ostatni z obszarów uwzględnionych przez MSWiA leży we wsi Brzezina w gminie Michałowo w powiecie białostockim.
Zakaz ma obowiązywać w terenie przygranicznym – dokładna jego "głębokość" w konkretnych lokalizacjach jest szczegółowo opisana w rozporządzeniu, w wielu przypadkach chodzi o pas szerokości 200-1000 metrów.
Wprowadzenie regulacji jest możliwe na mocy ustawy o ochronie granicy państwowej, dającej szefowi MSWiA takie kompetencje w sytuacji, gdy istnieje potrzeba "zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego w strefie nadgranicznej w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia ludzi, a także mienia.