Jerzy Stuhr zmarł 9 lipca 2024 roku. Informację o śmierci legendarnego aktora i reżysera przekazał jego syn Maciej Stuhr. Wiadomo już, kiedy i gdzie artysta zostanie pochowany. Jeszcze za życia wspominał o rodzinnym grobowcu na krakowskim cmentarzu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W chwili śmierci miał 77 lat. Był wybitnym aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym. Spełniał się też jako reżyser i pedagog. Przez wiele lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Przeszedł udar, dwa zawały i nawrót nowotworu krtani.
Pogrzeb Jerzego Stuhra
Od jego śmierci minęło kilka dni. Zgodnie z informacją Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie Jerzy Stuhr spocznie naCmentarzu Rakowickim. Pogrzeb odbędzie się w środę 17 lipca o godz. 14:00.
Przypomnijmy, że artysta podczas swojego ostatniego wywiadu dla "Newsweeka" poruszył wątek ostatniego pożegnania. Zasugerował, że chciałby być pochowany właśnie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie znajduje się grób rodziny Stuhrów.
– Nigdy nie wiadomo, gdzie będziemy leżeć. Czy w Alei Zasłużonych, czy u siebie w rodzinnym grobowcu? Byłem na pogrzebie Wajdy na Salwatorze, a wydawałoby się, że on będzie leżeć w Panteonie na Skałce. Mój grób rodzinny jest trzy groby dalej od Heleny Modrzejewskiej, więc mam zapewnione dobre sąsiedztwo – przyznał.
Dorobek artystyczny Jerzego Stuhra
Przypomnijmy: Jerzy Stuhrto jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Zagrał w ponad 60 produkcjach. Znamy go z ról m.in. w "Wodzireju" Feliksa Falka (zagrał tytułową rolę Lutka Danielka), "Seksmisji" Janusza Machulskiego (zagrał odhibernowanego Maksa, towarzyszył mu Olgierd Łukaszewicz), "Kingsajzie" również Machulskiego(zagrał Nadszyszkownika Kilkujadka), a także w "Uprowadzeniu Agaty" Marka Piwowskiego, "Kilerze" (zagrał komisarza Jerzego Rybę) czy "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy.
Udzielał swojego głosu w filmach, takich jak "Shrek" (wcielił się w Osła), "Smerfy" (jako Gargamel) czy "Król Lew" (użyczył głosu Rafikiemu). Od 1971 roku był aktorem Starego Teatru. Współpracował m.in. z Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą.
Grywał też u Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego czy Juliusza Machulskiego. Artysta był również reżyserem, znanym z takich obrazów jak "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę" oraz "Pogoda na jutro". Przez lata spełniał się również jako pedagog. Wykładał na aktorskich uczelniach.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.