Niemal 30 osób, które kąpały się w Jeziorze Zabłębocze w woj. lubelskim, nabawiło się objawów zatrucia. Sprawę bada sanepid, który teraz sprawdzi, co było w tej wodzie. Kilkoro dzieci trafiło do szpitala.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zatrucie dotyczy 29 osób, które kąpały się w Jeziorze Zagłębocze w powiecie parczewskim. Wśród nich była trójka dzieci, które trafiły do szpitala. Dzieci opuściły już na szczęście szpital.
Masowe zatrucie po kąpieli w Jeziorze Zabłębocze. Dzieci w szpitalu
– Objawy były podobne – biegunka, wymioty, gorączka. Trwały maksymalnie do kilkunastu godzin. Pierwsze zgłoszenia otrzymaliśmy w poniedziałek – powiedziała TVN24 Agnieszka Dados, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
Sanepid bada tę sprawę. – Pobraliśmy próbki. Wyniki będą znane jutro. Jezioro jest dość głębokie i bardzo czyste. Być może wystąpiło jakieś krótkotrwałe zanieczyszczenie. Możliwe, że doszło do zakwitnięcia sinic. Musimy poczekać na wyniki badań – dodała Dados.
Inna niepokojąca sytuacja miała również niedawno miejsce nad morzem. Jak informował w czerwcu "Kurier Szczeciński", do tamtego zdarzenia doszło w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Pogorzelicy. Wówczas po pomoc do świątecznej opieki zdrowotnej zaczęli zgłaszać się przebywający tam letnicy. Byli to głównie seniorzy.
– Na tę chwilę mamy chorych ponad czterdzieści osób – przekazała wtedy gazecie Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. I dodała: – Sytuacja jest jednak rozwojowa i jak w przy każdym zatruciu pokarmowym tych chorych może być więcej. Są to zarówno kuracjusze jak i osoby z personelu. Z informacji sanepidu wynikało, że nikt nie trafił do szpitala. Chorym zalecono wówczas izolację.
Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego?
"Ignorowanie wymogów dotyczących higieny, nieprawidłowe przechowywanie produktów (na przykład w zbyt wysokiej temperaturze) i nieprzestrzeganie terminów przydatności do spożycia, zwiększa ryzyko wystąpienia zatrucia pokarmowego" – przestrzegają eksperci MZ i NFZ.
Typowe objawy zatrucia to m.in.:
silny ból brzucha
biegunka
wzdęcia
wymioty
czasem gorączka, dreszcze i poczucie słabości organizmu.
Jak uniknąć zatrucia:
przestrzegaj podstawowych zasad higieny, myj surowe owoce i warzywa, dokładne czyść i myj blat kuchenny oraz miejsca przyrządzania posiłków
stosuj oddzielne deski do przygotowywania warzyw, mięs i ryb
dbaj o czystość lodówki, regularnie ją myjąc. Nie należy też jej przepełniać, by powietrze, które w niej krąży, mogło utrzymać stałą temperaturę
produkty surowe i gotowe do spożycia przechowuj oddzielnie
sprawdzaj termin przydatności do spożycia wszystkich produktów
nie jedz surowego mięsa, nawet sporadyczne spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa grozi zatruciem pokarmowym.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.