Mamy kolejny medal na IO w Paryżu! Polskie szpadzistki triumfują nad Chinkami

Natalia Kamińska

30 lipca 2024, 20:28 · 1 minuta czytania
Mamy kolejny medal na igrzyskach w Paryżu. Tym razem sukces odniosły polskie szpadzistki, które w pięknym stylu pokonały Chinki. Polki wywalczyły brąz. Finalny wynik to 32:31.

30 lipca 2024, 20:28 • 1 minuta czytania
Mamy kolejny medal na IO w Paryżu. Polskie szpadzistki wygrały z Chinkami. Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Polskie szpadzistki zdobyły brązowy medal na IO w Paryżu

Nasze szpadzistki pojechały do Paryża jako aktualne mistrzynie świata. Tytuł zdobyły przed rokiem w Mediolanie. W stolicy Francji celem był zatem medal olimpijski. I tak też się stało.

Nasze zawodniczki w składzie Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Aleksandra Jarecka i Renata Knapik-Miazga, Alicja Klasik zdobyły brązowy medal drużynowego szermierczego turnieju olimpijskiego w Paryżu. Polki zwyciężyły nad swoimi rywalkami z Chin 32:31. To pierwszy w historii medal olimpijski dla szpady kobiet.

Wcześniej w półfinale Polki przegrały z Francuzkami 39:45. W drugim półfinale Włoszki pokonały z kolei Chinki 45:24.

Za brązowy medal każdej ze szpadzistek przysługuje nagroda finansowa w wysokości 150 tys. zł, diament, obraz oraz voucher na wakacje.

Klaudia Zwolińska zdobyła dla Polski pierwszy medal na IO

W weekend z kolei Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal w kajakarskiej konkurencji slalom K1. Na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu nasza zawodniczka przybywała już w roli mistrzyni Europy w konkurencji slalom K1. Ten tytuł Zwolińska zdobyła w maju na zawodach w słoweńskiej Lublanie.

Podczas zmagań olimpijskich dla fanów kajakarstwa jasnym było więc, że Klaudia Zwolińska znajduje się w gronie faworytek. Zawodniczka KS Start Nowy Sącz tych nadziei nie zawiodła. Z wynikiem 97,53 pokonała tor zbudowany na Stade Nautique Olympique d'Île-de-France w podparyskim Vaires-sur-Marne. To dało Polce srebrny medal.

Złoto w konkurencji slalom K1 zdobyła australijska legenda kajakarstwa górskiego Jessica Fox (osiągnęła ona niesamowity wynik 96,08), zaś brązowy medal wywalczyła Kimberley Woods z Wielkiej Brytanii (98,94).