Włoska straż przybrzeżna poinformowała w czwartek, że ciało brytyjskiego potentata technologicznego Mike’a Lyncha jest wśród szczątków wydobytych z wraku superjachtu. Jedna kobieta nadal jest zaginiona, to córka bogacza.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak podaje agencja AP, ciało Mike'a Lyncha, który świętował na Sycylii we Włoszechniedawne uniewinnienie z zarzutów oszustwa, zostało odnalezione. Na jachcie byli też ludzie, którzy bronili go podczas rozpraw w Stanach Zjednoczonych oraz pięć innych osób. Ich ciała zostały także odnalezione. Jedna kobieta nadal jest zaginiona, to córka Lyncha.
Odnaleziono ciało brytyjskiego potentata technologicznego Mike’a Lyncha
Bayesian, 56-metrowy jacht pływający pod banderą brytyjską, zatonął w poniedziałek podczas burzy, gdy był zacumowany około kilometr od brzegu. Funkcjonariusze ochrony cywilnej powiedzieli wówczas, że uważają, że statek został uderzony przez tornado nad wodą, znane jako trąba wodna i dlatego szybko zatonął.
Prezes The Italian Sea Group przekazał, że superjachty takie jak ten są "najbezpieczniejsze w najbardziej absolutnym tego słowa znaczeniu". Z jachtu uratowała się Angela Bacares, żona biznesmena oraz 14 innych osób.
Kim był Mike Lynch?
59-letni Mike Lynch urodził się w Irlandii, a wychował Wielkiej Brytanii, w Chelmsford Essex. Studiował nauki ścisłe na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie podobno jego praca doktorska z adaptacyjnego rozpoznawania wzorców jest jedną z najchętniej czytanych publikacji naukowych. Tę specjalizację wykorzystał w stworzeniu swoich pierwszych startupów technologicznych, specjalizujących się m.in. w oprogramowaniu dla policji do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, twarzy i odcisków palców.
Jak opisywał nasz serwis INNPoland, w 1996 roku założył firmę Autonomy, a dwa lata później debiutował z nią na giełdzie. Szybko wpisała się na listę 100 najlepiej notowanych spółek w Wielkiej Brytanii. Sukces był niemal natychmiastowy, a za tym poszły osobiste awanse Lyncha, który był m.in. premierem i dyrektorem niewykonawczym w BBC, głównym brytyjskim nadawcą publicznym. Doradzał również w sprawach nauki premierowi Davidowi Cameronowi. Mike Lynch w 2006 roku otrzymał nagrodę OBE za zasługi dla przedsiębiorstw.
A w 2011 roku pierwsze oskarżenia. Chodziło o nabycie spółki Autonomy przez HP, amerykańskiego giganta komputerowego. Firma zakupiła ją za 11 mld dolarów, a tymczasem odkryto nieprawidłowości księgowe i koncern mógł być stratny na tej transakcji, ponieważ wedle oskarżeń Lynch zawyżył wartość startupu z 8,8 mld dolarów.
Autonomy, które miało zajmować się wyłącznie sprzedażą software, sprzedawało również sprzęt komputerowy, co z pomocą magii kreatywnej księgowości sztucznie pompowało przychody z licencji na oprogramowanie. Eksperci nazywają to przejęcie jednym z najbardziej nieudanych w historii. Szczegóły jego biografii są w tym tekście.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.