Kto z zagranicy pomagał nam podczas powodzi? Mamy najnowsze dane z MSWiA.
Kto z zagranicy pomagał nam podczas powodzi? Mamy najnowsze dane z MSWiA. Fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News
Reklama.

Kilka dni temu pisaliśmy, iż przeglądając TikTok czy serwis X można było natknąć się na liczne posty, w których Polacy skarżyli się, że nikt nie oddelegował dla nas pomocy do walki z katastrofą na południu kraju. Komentujący wówczas przypominali, że nieraz wysyłaliśmy przecież naszych strażaków do choćby trzęsień ziemi czy pożarów w Turcji, Grecji czy Hiszpanii.

Tak wygląda pomoc zagraniczna dla Polski podczas powodzi

Woda już jednak opadała, a niektórym ten żal pozostał. Postanowiliśmy zatem zapytać w MSWiA, kto i jakiej pomocy udzielił Polsce podczas wrześniowej powodzi.

Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował nas w czwartek, że w ramach zapotrzebowania na pomoc zgłoszonego przez Polskę w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności swoje oferty w okresie 18-23 września przedstawiły:

  • Szwecja (środki do dezynfekcji i osuszacze);
  • Austria (osuszacze);
  • Litwa (obuwie gumowe);
  • Niemcy (obuwie gumowe i inne, piły spalinowe, wodery, zbiorniki do wody pitnej);
  • Dania (rękawice nitrylowe grube).
  • Poza UE wsparcie zaoferowała nam także Turcja. Z danych MSWiA wynika, że Ankara przekazywała nam worki z piaskiem, środki higieniczne, posiłki, zapasy wody (trafiły do Lewina Brzeskiego, Nysy, Jelcza-Laskowic i Głogowa).

    "W gotowości pozostaje ciężki sprzęt i inne urządzenia techniczne firm Gülermak i Kolin. Prezydent Turcji deklarował możliwość wysyłania personelu lub innej pomocy" – wyjaśnił Jacek Dobrzyński. Wymienione firmy dysponują ciężkim sprzętem, gdyż zajmują się budowaniem m.in. metra w Warszawie (ta pierwsza) oraz dróg (ta druga).

    Co więcej, jeszcze francuskie merostwo Cannes zaproponowało wsparcie dla gmin dotkniętych powodzią o charakterze logistycznym, materialnym i w sile ludzkiej.

    UE przekaże nam fundusze na odbudowę

    Swoją pomoc oferowało UNHCR. To jest agencja ONZ zajmująca się uchodźcami. "Unia Europejska udostępniła serwis satelitarny EU COPERNICUS w celu wspierania działań operacyjnych prowadzonych przez służby MSWiA" – podał nasz resort spraw wewnętrznych.

    Pomoc zadeklarowało również MSW Ukrainy w postaci gotowości delegowania zespołów ratowników Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

    W Polsce dziali ponadto Czesi, którzy sami walczyli z wielką wodę. Ich śmigłowiec w Polsce dostarczały pomoc humanitarną do wsi Stara Morawa, Bolesławów, Kletno, Radochów, Lądek, Lutynia i Bielice, które zostały odcięte od świata przez powodzie. "Przyjaciele pomagają sobie nawzajem" – informowali wówczas przedstawiciele tamtejszego wojska.

    Na wsparcie finansowe Polska będzie mogła oczywiście liczyć ze strony Unii Europejskiej. To będzie potrzebne, aby odbudować zniszczone przez powódź tereny.

    Europa stoi u boku Polski i pozostałych krajów. Musimy połączyć siły, aby stawić czoło żywiołowi – mówiła w zeszłym tygodniu Ursula von der Leyen. – 10 miliardów euro z Funduszu Spójności będą mogły wykorzystać kraje dotknięte powodzią – dodała. Z powodu powodzi poza Polską poszkodowane są jeszcze Czechy, Słowacja oraz Austria. Do Polski ma trafić około 5 mld euro.