Francuski wywiad chciał skasować artykuł Wikipedii. Groził administratorowi

Francuska wojskowa stacja radiowa Pierre-Sur-Haute.
Francuska wojskowa stacja radiowa Pierre-Sur-Haute. Fot. S. RIMBAUD / Wikimedia.org
Francuskie służby specjalne zażądały od Wikipedii usunięcia artykułu opisującego instalację wojskową, która ma związek z francuskimi siłami atomowymi. Jednemu z administratorów encyklopedii agenci zagrozili postawieniem zarzutów i aresztowaniem. Zastraszony mężczyzna skasował tekst. Artykuł szybko jednak powrócił na łamy Wikipedii i zaczął cieszyć się dużą popularnością wśród czytelników z całego świata.

Artykuł o wojskowej stacji radiowej Pierre-Sur-Haute ukazał się we francuskiej edycji Wikipedii w 2009 r. Napisano w nim m.in., że w razie zagrożenia, stacja może zostać wykorzystana do rozesłania rozkazu o użyciu francuskich bomb atomowych.

Przez kilka lat tekst był powszechnie dostępny i nie cieszył się nawet umiarkowanym zainteresowaniem internautów. W końcu dotarli do niego jednak agenci Centralnej Dyrekcji Wywiadu Wewnętrznego (DCRI), komórki francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, i w marcu 2013 r. zażądali od Fundacji Wikimedia, opiekuna Wikipedii, usunięcia artykułu.

DCRI przekonywała, że opublikowane w artykule informacje zagrażają bezpieczeństwu państwa i naruszają francuskie prawo. Fundacja Wikimedia twierdzi jednak, że agenci nie przedstawili ani nakazu sądowego, ani żadnych dowodów popierających ich zarzuty. Wikimedia odmówiła więc wykonania polecenia DCRI, przypominając, że treść artykułu jest niemal zbieżna z informacjami zawartymi w programie telewizyjnym, który poświęcono właśnie wojskowej stacji radiowej Pierre-Sur-Haute. Program został wyemitowany w 2004 r. przez lokalny kanał Télévision Loire 7.

Po otrzymaniu odmownej odpowiedzi DCRI nie skontaktowała się ponownie z Fundacją. Na początku kwietnia wezwała natomiast do swojej siedziby 30-letniego administratora Wikipedii, który nie miał żadnego związku ze stworzeniem kontrowersyjnego artykułu. Wikimedia przekonuje, że agenci zażądali od niego usunięcia tekstu. Grozili też, że jeśli nie spełni ich polecenia, to trafi do aresztu i zostanie obciążony stosownymi zarzutami.


Mężczyzna ugiął się pod presją i skasował artykuł. Na stronie dyskusyjnej przestrzegł przy tym innych administratorów przed ponownym umieszczeniem notki o stacji Pierre-Sur-Haute, informując, iż opublikowanie takiego tekstu może wiązać się z problemami prawnymi. Ostrzeżenia nie przestraszył się jednak pewien użytkownik Wikipedii ze Szwajcarii, który ponownie upublicznił artykuł.

Powstałe wokół tekstu zamieszanie sprawiło, że stał się on jednym z najpopularniejszych wpisów we francuskojęzycznej wersji encyklopedii. Podczas minionego weekendu otworzono go ponad 120 tys. razy. Opis stacji jest obecnie dostępny także w wielu innych językach.

Francuskie MSW, które mimowolnie przyczyniło się do spopularyzowania artykułu, oświadczyło, że DCRI nie groziło administratorowi. – Zgodnie z prawem, poinformowanie o możliwości podjęcia legalnych działań przeciwko materiałowi, który stanowi problem dla bezpieczeństwa narodowego, nie może być postrzegane jako groźba – wyjaśnił rzecznik resortu.

Fundacja Wikimedia podkreśliła, że w uzasadnionych przypadkach zawsze chętnie współpracuje z organami ścigania i nie ma zamiaru stwarzać zagrożenia dla osób fizycznych czy całych państw. W tej sytuacji - jak zaznaczyła - francuskie władze nie przedstawiły jednak żadnego dowodu, który świadczyłby, że artykuł o stacji Pierre-Sur-Haute łamie prawo.

Wikipedia ocenzurowała życiorys papieża Franciszka?

Czy polska wersja hasła na temat papieża Franciszka na Wikipedii mogła zostać ocenzurowana tuż po wyborze nowego Ojca Świętego? CZYTAJ WIĘCEJźródła: The Guardian, Wikipedia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...